Od Łodzi po Śląsk – historia i współczesność konnych patroli w Polsce

2025-07-06 12:06

Obecność koni w polskiej policji to tradycja sięgająca okresu międzywojennego. Dziś wierzchowce pełnią ważną rolę w codziennej służbie patrolowej, zabezpieczaniu imprez masowych i działaniach profilaktycznych. Przyjrzyjmy się bliżej historii konnych patroli na polskich ulicach.

Policyjne wierzchowce od lat wspierają śląską policję

i

Autor: Policja Śląska

Początki – Szwadron Konny w Łodzi

Pierwszy Szwadron Konny Państwowej Policji powołano w Łodzi w 1920 roku. Służyło w nim 90 funkcjonariuszy. W powojennej Polsce konie powróciły do policyjnej służby w 1972 roku. Wówczas powołano Pluton Konny, który umieszczono w strukturach organizacyjnych Zmotoryzowanego Oddziału Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. Służyły w nim 22 konie.

Z biegiem lat na terenie całego kraju powoływano kolejne pododdziały konne Policji. W 1993 roku powstało Ogniwo Konne Referatu Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Tomaszowie Mazowieckim.

Śląsk Radio ESKA Google News

Śląski garnizon – pierwsze wierzchowce w Częstochowie

Śląski garnizon doczekał się pierwszych wierzchowców w swoich szeregach w 1998 roku, kiedy to został powołany do życia Zespół Konny Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie. Ponad 20 lat później decyzją Kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach scentralizowane zostały Zespoły Konne Wydziału Prewencji KMP w Chorzowie i Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie w Ogniwo Konne Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Obecnie w szeregach śląskiego ogniwa konnego służbę pełni 11 policyjnych jeźdźców, którzy mają do swojej dyspozycji 11 koni. Na co dzień pełnią oni służbę patrolową, zabezpieczając imprezy masowe. Zaś w okresie letnim patrolują tereny wypoczynkowe m.in. w Parku Śląskim, przy akwenach Pogoria w Dąbrowie Górniczej, na Paprocanach w Tychach czy zalewie Nakło Chechło w powiecie tarnogórskim.

Atestacja – sprawdzian umiejętności koni i jeźdźców

 Atestacja to egzamin w formacji konnej,  który ma na celu sprawdzić umiejętności zarówno jeźdźca, jak i konia służbowego. Policjant zdaje go raz na poszczególne stopnie – najpierw, żeby zdobyć atest I stopnia, później atest II stopnia. Policyjne wierzchowce po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu II stopnia, muszą go cyklicznie odnawiać co 18 miesięcy. Takie kontrolne egzaminy sprawdzają, czy konie służbowe nadal spełniają wysokie wymagania i są zdolne do pełnienia służby w policji.

Konny patrol to nie tylko element tradycji, ale również skuteczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjanci na koniach są bardziej widoczni i mogą patrolować tereny niedostępne dla radiowozów, takie jak parki, lasy czy tereny rekreacyjne. Konie pełnią również ważną rolę w nawiązywaniu kontaktu z mieszkańcami i budowaniu pozytywnego wizerunku policji.