W Gliwicach uczczono pamięć ofiar Marszu Śmierci
Uroczystości w Bojkowie zostały zorganizowane po raz pierwszy. Informacje na temat tej części trasy Marszu Śmierci przebiegającej przez dzisiejszy Bojków nie są powszechne. Pamięć o tragedii w Bojkowie przywrócono zaledwie przed rokiem. Dopiero w 2022 roku dzięki badaniom Cornelii Stieler i Krzysztofa Kruszyńskiego, przeprowadzonym na podstawie tekstów źródłowych, archiwalnych i współczesnych wywiadów oraz topografii terenu i znajomości specyfiki Bojkowa, odcinek został włączony do oficjalnego Szlaku Ewakuacji Więźniów KL Auschwitz-Birkenau. Szacunkowo zginąć tam mogło od 30 do 50 osób.
- Obchody zgromadziły wielu mieszkańców Gliwic, delegacje z Polski i zagranicy oraz przedstawicieli różnych wyznań. Były nie tylko hołdem dla ofiar, ale także okazją do przybliżenia historii odkrytego w 2022 roku nieznanego dotąd fragmentu trasy Marszu Śmierci w Bojkowie - przekazuje prezydentka Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Jak tłumaczy katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Marszami Śmierci nazywa się zorganizowaną przez Niemców masową ewakuację więźniów i jeńców z niemieckich obozów koncentracyjnych zlokalizowanych w Europie Wschodniej i Środkowej do obozów w głębi III Rzeszy, gdzie więźniowie mieli nadal służyć jako darmowa siła robocza na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.
Byli wśród nich m.in. Żydzi, Polacy, Romowie, Francuzi, Rosjanie, Jugosłowianie, Holendrzy, Belgowie oraz Czesi.
Obchody 80. rocznicy Marszu Śmierci w Gliwicach
Obchody rozpoczęły się o godz. 11:00 od mszy świętej w intencji ofiar Marszu Śmierci, a następnie na cmentarzu parafialnym przy ul. Spacerowej odsłonięto monument upamiętniający ofiary Marszu Śmieci. Jest on symbolicznym grobem ofiar Marszu Śmierci.
Monument to sześcienny granitowy blok, na którym umieszczono tablice w czterech językach (polskim, angielskim, niemieckim i hebrajskim) z napisem: „Pamięci więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau oraz jego podobozów, zamęczonych i zamordowanych podczas Marszu Śmierci, który dniach 19-21.01.1945 r. przeszedł przez ówczesny Schönwald, obecnie dzielnicę Gliwic -Bojków”. Na pomniku umieszczono również symboliczne chodaki, czyli ówczesne obuwie więzienne, a nad nim rozwieszono drut kolczasty z papierowymi gołębiami.
Monument został ufundowany m.in. ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Przy okazji odsłonięcia monumentu odbyły się uroczyste wystąpienia i modlitwy międzyreligijne.
Z okazji rocznicy w Centrum Kultury Victoria zorganizowano również międzynarodowy koncert „Imiennym/ bezimiennym”.
Symboliczny Marsz Śmierci przeszedł ulicami Bojkowa
W godzinach popołudniowych odbył się symboliczny Marsz Pamięci w Bojkowie, który w milczeniu przeszedł przez 5-kilometrowy odcinek trasy w Bojkowie. Uczestnicy wyruszyli ze skrzyżowania ulic Granicznej i Rolników, a następnie przeszli do skrzyżowania ulic Rolników i Knurowskiej, kończąc obchody w zadumie i ciszy.
Obchody zorganizowano przez Szkołę Podstawową nr 8 w Gliwicach we współpracy z gliwickimi, polskimi i zagranicznymi instytucjami. Wydarzenie zostało objęte patronatem prezydentki Gliwic.
Zobaczcie zdjęcia z obchodów 80. rocznicy Marszu Śmierci w Gliwicach.