Infolinia funkcjonuje całodobowo, w każdym dniu tygodnia i obejmuje swym zasięgiem całe województwo śląskie. Co istotne, połączenie z numerem 987 jest całkowicie bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.
W Sosnowcu miejsca dla bezdomnych przygotowała Caritas. Z powodu pandemii schroniska dla bezdomnych podobnie jak DPS-y są szczególnie narażone na szybkie rozprzestrzenienie się wirusa i tragiczniejsze niż gdzie indziej konsekwencje. Dlatego każda osoba wchodząca na teren placówki jest dokładnie badana.
- Z tej pomocy w schroniskach korzystają osoby, które są starsze, a więc również i z chorobami współistniejącymi. Tak więc jest dla nich duże zagrożenie. Jedno ze schronisk ma również usługi opiekuńcze. Jest 15 takich miejsc. Są tam osoby niesamodzielne, a więc musimy też szczególnie o te osoby zadbać - powiedział nam ksiądz Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
W ubiegłym sezonie zimowym służby dyżurne pod numerem telefonu 987 odnotowały 371 interwencji.
Zadzwonić może każdy, kto wie, że dana osoba potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych.
Odpowiednie służby zostaną o tym poinformowane. Pracownicy WCZK udzielą dzwoniącemu informacji na temat możliwych form wsparcia, wskażą najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. W minionych sezonach zimowych z infolinii korzystały zarówno osoby bezdomne, bezpośrednio zainteresowane pomocą, jak i osoby postronne, które spotkały osobę bezdomną i chciały pomóc.
Z „Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych” wynika, że w Polsce z problemem bezdomności zmaga się ok. 30 tysięcy osób. 80 proc. z nich przebywa w różnego rodzaju placówkach, a pozostałe 20 proc. w miejscach niemieszkalnych, czyli np. pustostanach, altanach działkowych i garażach.