Nowy sprzęt

i

Autor: Natalia Czarnuch

Nowy sprzęt do rehabilitacji trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

2024-03-13 21:56

Nowy sprzęt od rehabilitacji najmłodszych pacjentów pojawił się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Ćwiczenia będą urozmaicone dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii.

Cztery nowe sprzęty do rehabilitacji pojawiły się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Jest to nowoczesny pionizator, maszyna do terapii ręki z ekranem dotykowym, jak i tzw "wibra", która rozluźnia mięśnie czy redukuje ból, a także bieżnia z platformą, która służy m.in do treningu chodu. Wykorzystanie nowoczesnych technologii uatrakcyjnia wykonywanie ćwiczeń i przeprowadzanie badań.

- Jeśli chodzi o bieżnie to są to głównie zadania takie jak omijanie przeszkód, które wyświetlają się na ekranie. Dzięki temu pacjent musi kontrolować swój chód, kontrolować swoją równowagę - mówi fizjoterapeuta Maciej Chabierski.

Jak tłumaczy lek. med. Krystyna Stańczyk, kierująca Oddziałem Rehabilitacji Neurologicznej w GCZD, dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości można dokonać m.in analizy chodu. Podczas korzystania z tego urządzenia, pacjent widzi przed sobą symulowany las, przekracza przeszkody i koncentruje się na specjalnie zaprojektowanych zadaniach, podczas gdy terapeuta może prowadzić pacjenta i delikatnie kierować jego postępy w celu poprawy.

Wartość nowych robotów to milion złotych. Środki na zakup urządzeń pochodziły z dotacji z Funduszu Medycznego.