To historia chłopaka i dziewczyny, zwykłych nastolatków ze zwykłej szkoły. Bohaterowie spektaklu wykrzykują swoje marzenia o buncie, opowiadają sobie skrywane dotąd tajemnice, a czasem tylko siedzą i gapią się w okno, jakby na coś czekali.
"niezgoda.jpg” to spektakl, który opowiada o przyjaźni i o tym, kiedy czujesz, że ją tracisz; o różnicy między tym, kim jesteś, a tym, jak widzą Cię inni; o przekraczaniu granic i tych chwilach, które następują zaraz po, a których nie da się przewinąć wstecz, jak ulubionego kawałka z playlisty.
Spektakl powstał we współpracy z młodzieżą. Jego istotną częścią były dwutygodniowe warsztaty z uczniami i uczennicami Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu, stanowiące inspirację do powstania tekstu sztuki.
Premiera spektaklu odbędzie się 30 września we wspomnianej Szkole Podstawowej nr 4 w Sosnowcu.
Drugą premierę tej jesieni będzie można zobaczyć w siedzibie Teatru Zagłębia. „Środula. Krajobraz Mausa” to spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka, ze scenariuszem i dramaturgią pochodzącej z Sosnowca Igi Gańczarczyk.
Spektakl będzie częściowo inspirowany „Mausem” Arta Spiegelmana, jedną z najważniejszych powieści graficznych w historii – „Opowieścią ocalałego”. Dla dramaturżki komiks był pierwszym śladem, dowodem na istnienie widmowej, nieopowiedzianej, historii dzielnicy, w której się wychowała.
Początkiem pracy było artystyczne śledztwo wokół pozostałości sosnowieckiego getta. Z dokumentów i filmów wyłania się obraz Środuli jako miejsca wielokrotnie niszczonego i stwarzanego od nowa. Żadna inna sosnowiecka dzielnica nie przeszła tak drastycznych przeobrażeń.
Premiera spektaklu zaplanowana jest na 28 października.
Oprócz nowości w Teatrze Zagłębia nie zabraknie znanych i lubianych wydarzeń takich jak: Rodzinna Niedziela Kulturalna, Rodzice do Teatru, Teatralny Plan Lekcji, czy Spektakle z komentarzem. Teatr Zagłębia w Sosnowcu wprowadza nowy cykl zatytułowany „Scena Dostępna”, w którym będzie prezentował swoje spektakle z dostosowaniem dla osób z niepełnosprawnościami. Pierwszy pokaz odbędzie się w listopadzie.
- Do pięciu spektakli będziemy mieli audiodeskrypcję, tłumaczenie na polski język migowy oraz będą stworzone napisy. Mamy nadzieję, że nasza publiczność również ta z niepełnosprawnościami będzie mogła przychodzić do nas na spektakle - powiedziała nam Roksana Wasilewska.
Dla osób niepełnosprawnych zmienia się też budynek teatru.
- Między innymi będziemy mieli pętle indukcyjną w kasie, która wzmocni i odszumi dźwięk dla osób z aparatami słuchowymi. Będziemy mieli tablicę tyflograficzną, która pozwoli osobom z niepełnosprawnościami wzroku poruszać się po naszym budynku. No i oczywiście nasi pracownicy przejdą szkolenie z takiego savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami - dodaje Roksana Wasilewska.
Cykl realizowany jest wspólnie z Państwowym Funduszem Osób Niepełnosprawnych w ramach programu "Kultura bez barier".