Nowoczesne Centrum Przesiadkowe powstanie w Gliwicach

i

Autor: Jolanta Skwaradowska Nowoczesne Centrum Przesiadkowe powstanie w Gliwicach

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe powstanie w Gliwicach

2020-08-27 14:26

W Gliwicach powstanie nowoczesne Centrum Przesiadkowe na miarę XXI wieku. Nowa inwestycja zintegruje dworzec kolejowy z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych.

W Gliwicach powstanie nowoczesne Centrum Przesiadkowe z przyjaźnie zorganizowaną komunikacją Nowa inwestycja zintegruje dworzec kolejowy z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z miejscami postojowymi dla samochodów i infrastrukturą rowerową oraz zapleczem komercyjnym. Inwestycja będzie stanowić impuls do zwiększenia roli kolei w komunikacji w mieście i metropolii oraz przyczyni się do rewitalizacji ścisłego centrum Gliwic.

Umowa na budowę nowoczesnego Centrum Przesiadkowego, które stanie się komunikacyjną bramą metropolii Silesia została podpisana 27 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Wybuduje je konsorcjum lokalnych firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA.

Wartość robót przy budowie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach wyceniono na ponad 183 mln zł. Na ten cel udało się pozyskać znaczące dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, które wyniesie ponad 129 mln zł. Termin realizacji inwestycji to dwa lata od dnia podpisania umowy.

Centrum Przesiadkowe powstanie po północnej stronie dworca PKP, z którym zostanie połączone tunelem. W ramach przedsięwzięcia przewidziano również przebudowę istniejącego tunelu łączącego dworzec PKP z ul. Tarnogórską, budowę dróg wewnętrznych wraz ze stanowiskami peronowymi dla autobusów i zadaszenie terenu peronowego. Zadbano również o infrastrukturę rowerową. Wykonane zostaną drogi rowerowe wraz z parkingami dla rowerów, wiaty rowerowe oraz punkty napraw.

Centrum będzie wyposażone w system dynamicznej informacji pasażerskiej o odjazdach autobusów oraz - w ramach integracji z ruchem kolejowym – o odjazdach pociągów z dworca PKP. Obiekt zyska również ekologiczną instalację fotowoltaiczną o dużej mocy. Centrum będzie w pełni dostępne i przyjazne dla osób niepełnosprawnych.

Duże zmiany obejmą również południową stronę dworca PKP. Nowe oblicze zyska plac przed dworcem oraz plac Piastów. Zostaną one kompleksowo przebudowane i zyskają nowe atrakcyjne i funkcjonalne zagospodarowanie. W ramach inwestycji przebudowane zostaną również ulice: Bohaterów Getta Warszawskiego od wiaduktu nad torami do ul. Jagiellońskiej, Okopowa oraz część Piwnej, Jagiellońskiej i Zwycięstwa. Termin składania ofert w przetargu na inwestycję po południowej stronie dworca upływa 10 września 2020 r.

Z którego miasta jest bliżej do Katowic? Masz 50 procent szans!

Pytanie 1 z 10
Z którego miasta jest bliżej do Katowic?
Zbierali złom charytatywnie