Przełomowe efekty w leczeniu Parkinsona i drżenia samoistnego
Dla 85-letniego pana Mieczysława Siedliskiego ostatnie dwadzieścia lat życia nie były łatwe. U mężczyzny rozwinęła się choroba nazywana samoistnym drżeniem rąk. Choroba utrudniała codzienne życie, a wykonanie prostych czynności było sporym wyzwaniem.
- Nie mogłem się samodzielnie napić, ubrać, czy podpisać - mówił pan Mieczysław.
Senior odzyskał nadzieję w lepsze jutro, kiedy trafił pod opiekę neurochirurga dra Bartłomieja Błaszczyka. Lekarz za pomocą nowoczesnego urządzenia gamma knife wyleczył drżenie lewej ręki pana Mieczysława.
- Nie przyszły od razu, ale za to odmiana jest niesamowita. Moją prawą ręką znowu mogę się podpisać, znowu mogę dźwignąć kubek i napić się herbaty - cieszył się pan Mieczysław.
85-latek zabieg przeszedł już kilka miesięcy temu i nie ukrywał, że jest zadowolony z rezultatów. Z tego powodu zdecydował się na kolejny zabieg z wykorzystaniem urządzenia gamma knife na drugiej ręce. Zabieg przeprowadzono w środę 20 listopada.
- Dlatego poprosiłem ponownie doktora Błaszczka, żeby pomógł też mojej lewej ręce. Wiem, jak wygląda ten zabieg i niczego się nie boje. Włożą mnie do kapsuły, a ja w tym czasie będę słuchał muzyki. Zachęcam wszystkich, z takimi problemami jak ja, by się nie bali i skorzystali z tej terapii. To nic nie boli. Mam 85-lat i dziś przejdę drugi zabieg na lewą rękę. Warto! - powiedział pan Mieczysław tuż przed kolejnym zabiegiem.
Czym jest gamma knife?
Gamma knife, czyli radiowy nóż, jest narzędziem radiochirurgicznym. Wykorzystując promieniowanie, niszczy chorą tkankę i nie uszkadza zdrowej.
- To rodzaj radioterapii, która zwykle kojarzy nam się z leczeniem onkologicznym. Charakteryzuje się dużą precyzją. Dzięki temu można leczyć też inne schorzenia. To bardzo zaawansowana metoda. Stosujemy ją u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do leczenia farmakologicznego czy operacyjnego. Metoda jest nieinwazyjna - nie ma otwierania głowy, nie ma wprowadzania elektrod - tłumaczy dr Bartłomiej Błaszczyk, neurochirurg w katowickim Exira Gamma Knife, który przeprowadzał zabieg.
Przed zabiegiem z użyciem urządzenia gamm knife trzeba przejść sporą serię badań, jednak przygotowanie do samego zabiegu nie jest skomplikowane. Na głowę pacjenta zakłada się coś w rodzaju stelażu - lekarze nazywają to ramą stereotaktyczną. Samo naświetlanie nożem gamma trwa około godziny, a pacjenci na ogół spędzają w szpitalu od jednego do dwóch dni. Na efekty zabiegu trzeba jednak poczekać kilka miesięcy. Do tej pory z terapii Gamma Knife w Exira skorzystało już kilkunastu pacjentów. Terapia jest refundowana z NFZ.