Nowoczesne lasery i precyzyjne leczenie chorób oczu
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach otwarł Centrum Laserowego Leczenia Oczu. To pierwszy taki ośrodek w woj. śląskim.
„To jest poprawa pracy naszych pracowników, ale przede wszystkim jest to więcej pacjentów w naszym ośrodku, lepsza jakość pracy i dzięki temu możemy bardziej pomagać mieszkańcom Śląska, ale i całej Polski. Jest to kolejny etap tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki" - powiedział podczas otwarcia centrum w piątek 2 lutego dyrektor Okręgowego Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach Adam Trzebinczyk.
W centrum znajdują się nowoczesne lasery, którymi lekarze będą mogli precyzyjnie leczyć choroby oczu.
„Mamy teraz całe portfolio laserów, które możemy używać, czy to w chirurgii, czy w leczeniu wspomagającym. Natomiast najbardziej się cieszymy z lasera femtosekundowego oraz excimerowego, dzięki którym możemy wykonywać przeszczepy rogówki" - powiedział Bogumił Wowra z Katedry i Kliniki Okulistyki Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach.
Podczas laserowej chirurgii wzroku, w czasie bardzo krótkim, wypalana jest modelowana tkanka rogówki. Laser femtosekundowy jest jednym z najbardziej nowoczesnych laserów na świecie.
„Lasery w Polsce są w różnych ośrodkach, natomiast są wykorzystywane głównie do laserowej korekty wzroku. Laser excimerowy jako jedyni w Polsce wykorzystujemy do przeszczepów rogówki" - dodał okulista.
W klinice wszystkie zabiegi wykonywane są na NFZ
Według kierownika oddziału klinicznego okulistyki prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, szpital będzie jedynym ośrodkiem publicznym w Polsce, w którym wykonywane są zabiegi korekcji wzroku. Jak podkreślają lekarze, korekta wzroku nie jest wykonywana w celach estetycznych, a medycznych.
Okręgowy Szpital Kolejowy zakupił również nowy sprzęt do badania oczu. Obrazy uzyskane bez rozszerzania źrenic za pomocą szerokokątnej, skaningowej oftalmoskopii laserowej są doskonałej jakości, a ze względu na zastosowanie laserowego źródła światła, umożliwiają znacznie lepsze obrazowanie w sytuacji zmniejszonej przezroczystości np. w przypadku zaćmy.
Szpital zakupił również aparaturę medyczną, w tym m.in.: tomograf komputerowy, ultrasonograf, aparat do diatermii z wyposażeniem, unit okulistyczny, laser diodowy, angiograf szerokokątny, lampę szczelinową, tomograf optyczny.
Zakres prac planowanych do realizacji w 2024 rok obejmuje roboty budowlane, instalacje sanitarne i elektryczne w Poradni Okulistycznej, Centralnej Rejestracji, Banku Tkanek oraz „Klinice Jednego Dnia".
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach należy do czołowych w Polsce ośrodków transplantacji rogówki. Placówka słynie m.in. ze skomplikowanych zabiegów okulistycznych.
Źródło: PAP.