Więcej dni świątecznych w kalendarzu? Listę chce wydłużyć PO. Ma to związek z Niemcami

i

Autor: Archiwum Więcej dni świątecznych w kalendarzu? Listę chce wydłużyć PO. Ma to związek z Niemcami

Kalendarz świąt

Nowe święta w polskim kalendarzu? Listę chce wydłużyć rząd. Jak to wpłynie na dni wolne?

W polskim kalendarzu może wydłużyć się lista dni świątecznych. Zabiegać o to chce Koalicja Obywatelska, ale swoje propozycje mają też inne partie. Część już mówi o nich oficjalnie, a część na razie bada grunt. O nowym święcie, albo świętach, ostatecznie i tak zdecyduje Sejm.

Koalicja Obywatelska chce uczcić pamięć ofiar niemieckich zbrodni

Posłowie Koalicji Obywatelskiej skierowali do Sejmu projekt uchwały dotyczący wprowadzenia do polskiego kalendarza nowego święta - informuje "Rzeczpospolita". Zresztą nie tylko KO chce coś takiego zrobić, ale i inne partie, które mają swoje pomysły na kolejne święta. W przypadku Koalicji święto ma dotyczyć wydarzeń z 22 września 1939 roku. Wtedy wojska niemieckie rozpoczęły eksterminację pensjonariuszy Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie. Tego dnia zginęło 88 pacjentów, a do stycznia 1941 blisko 1,7 tys. osób. Sposób wykonania egzekucji był straszliwy. Ofiarom najpierw kazano kopać własne groby a następnie strzelano im w głowy. Jeśli Sejm przegłosuje projekty uchwały, to właśnie 22 września będziemy obchodzić  Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej.

Jeśli doszłoby do uchwalenia tego święta, to będzie szansa na to, aby trafiło ono do kalendarzy Amnesty International i ONZ. Taki sam projekt był już składany za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. 

Nie doczekał się uchwalenia, formalnie z powodu negatywnej opinii rządu głoszącej, że powinien być to projekt uchwały, a nie ustawy - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Piotr Adamowicz, poseł PO z Gdańska, który jest przedstawicielem wnioskodawców. 

O ponowne wniesienie projektu tej uchwały zabiegało również Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Jeśli projekt przeszedłby głosowanie w Sejmie, Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej trafiłby do długiej listy świąt w kalendarzu, które nie są dniami wolnymi od pracy.

Nie tylko KO. Co chcą obchodzić inne partie?

Projekt Koalicji Obywatelskiej nie jest jedynym, jaka pojawiła się w tej kadencji. W Listopadzie posłowie Lewicy złożyli projekt ustawy dotyczący Dnia Prezydenta Gabriela Narutowicza, który miałby przypaść na 16 grudnia, czyli dzień, w którym polityk został zamordowany. Swój projekt złożyli też posłowie Suwerennej Polski, a dotyczył on ustanowienia Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny.

Jak podaje "Rzeczpospolita", na tym jednak nie koniec, bo nieoficjalnie mówi się jeszcze o kilku pomysłach na święta w Polsce. Była europosłanka Sylwia Spurek skierowała do Sejmu petycję o ustanowienie Dnia Pamięci Ofiar Przemocy ze względu na Płeć. Barbara Oliwiecka z Polska  2050-Trzeciej Drogi chce ustanowienia Dnia Społeczeństwa Obywatelskiego. Byłoby obchodzone 15 października, czyli w rocznice ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce. 

Urlop na Śląsku QUIZ. Czy wiesz, co robią mieszkańcy Śląska na wakacjach?

Pytanie 1 z 10
Z bajtlami idzie sie pokopać fusbal na szpilplacu. Czyli:

PiS nie próżnował. Oto ustanowione święta

Prawo i Sprawiedliwość wykorzystało swoje kadencje u rządowego steru, by ustanowić kilka świąt, przy czym warto zaznaczyć, że żadne z nich nie daje dnia wolnego od pracy. Te święta to:

  • Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny,
  • Narodowy Dzień Powstań Śląskich,
  • Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego,
  • Dzień Nauki Polskiej,
  • Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r.,
  • Dzień Młodzieżowych Rad i Sejmików przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego,
  • Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej.

Tak wypoczywano kiedyś w Polsce

Zobacz zdjęcia

Listen on Spreaker.