Kalendarz

i

Autor: Canva Pro

Dzień wolny styczeń 2024

Dodatkowy dzień wolny od pracy w 2024 roku. To jedyna taka okazja w tym roku

2024-01-05 7:43

W 2024 roku Święto Trzech Króli przypada w sobotę, 6 stycznia. Dlatego też pracownikom należy się za to dodatkowy dzień wolny. Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie dodatkowego dnia wolnego od pracy za święto, które przypada w innym dniu niż niedziela.

Czy 6 stycznia 2024 jest do odbioru?

Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dodatkowo dzień ten musi przypaść w okresie rozliczenia. Chodzi o tzw. święta państwowe, czyli święta wymienione w art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy. W styczniu 2024 r. przypadają dwa takie święta:

  • 1 stycznia - Nowy Rok - w 2024 r. wypada w poniedziałek,
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli - w 2024 r. wypada w sobotę.

Pracownicy pracujący od poniedziałku do piątku mają więc dzień wolny w poniedziałek 1 stycznia z tytułu Nowego Roku. Natomiast w przypadku Święta Trzech Króli, które przypada w sobotę  (w dniu harmonogramowo wolnym od pracy). Pracodawca musi udzielić innego dnia wolnego w zamian. Wielu pracodawców udziela wolnego najczęściej 2 stycznia (poniedziałek), 5 stycznia (piątek) lub 8 stycznia (poniedziałek).

Kiedy należy się dzień wolny za sobotę?

Warto wiedzieć, że gdy święto państwowe wypada w dniu, który dla pracownika jest pracującym, wówczas ten właśnie dzień staje się wolnym. W styczniu taka sytuacja jest w przypadku 1 stycznia 2024 r., który przypada w poniedziałek.

Inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli święto przypada w dniu harmonogramowo wolnym od pracy, czyli dla pracownika pracującego od poniedziałku do piątku - w sobotę, tak jak 6 stycznia 2024 r.  Ile czasu ma pracodawca na to, aby udzielić dnia wolnego od pracy za święto wypadające w sobotę? Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, który wskazuje na okres rozliczeniowy - pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego od pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Jeżeli na przykład u danego pracodawcy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy - taki pracodawca dnia wolnego za 6 stycznia powinien udzielić jeszcze w styczniu. Jeżeli obowiązuje np. trzymiesięczny okres rozliczeniowy od stycznia do marca - pracodawca powinien udzielić dnia wolnego maksymalnie do końca marca.