Osobom zatrudnionym na umowę zlecenie przysługuje dzień wolny za święto 11 listopada? Przepisy są jasne

i

Autor: Archiwum Osobom zatrudnionym na umowę zlecenie przysługuje dzień wolny za święto 11 listopada? Przepisy są jasne

Praca

Osobom zatrudnionym na umowę zlecenie przysługuje dzień wolny za święto 11 listopada? Przepisy są jasne

2023-10-18 15:46

W sobotę 11 listopada przypada święto narodowe. Za ten dzień pracownicy mają prawo odebrać dzień wolny w dzień poprzedzający święto - tak przynajmniej jest w przypadku umowy o pracę. A co z osobami zatrudnionymi na umowie zlecenie?

Dzień wolny w przypadku 11 listopada gwarantują przepisy Kodeksu Pracy. Konkretnie art. 120 Kodeksu Pracy, który mówi o tym, że pracodawca musi dać dzień wolny za święto, które przypada w sobotę. Inaczej jest w przypadku umów cywilnych, gdzie przepisy Kodeksu Pracy nie chronią. Na śmieciówkach pracują miliony Polaków. Przepisy tylko ogólnie regulują zasady świadczenia pracy. Jeśli w miarę dokładnie regulują kwestię wynagrodzeń, to to nie narzucają żadnych ram czasowych, kiedy zlecenia ma być i jest wykonywane. To może być uregulowane w drodze porozumienia między stronami, czyli zleceniodawcą a zleceniobiorcą. 

Czy na umowie zlecenie dostanę dzień wolny za 11 listopada?

W wielu firmach osoby pracujące na umowie zleceniu zazwyczaj funkcjonują w sposób zbliżony do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Pracodawca udziela im więc urlopów - również płatnych, ale uznaniowo. Jeśli więc nie są te kwestie zawarte w spisanej umowie, to trudno jest je wyegzekwować, a zwłaszcza wynagrodzenie za czas wypoczynku. W przypadku święta 11 listopada firmy wyznaczają dzień wolny tuż przed, albo dzień po święcie. W tym przypadku będzie to albo 10 listopada lub poniedziałek 13 listopada.

Dlatego też ewentualna rekompensata za te święto jest kwestią umowną. Nie ma żadnych przeszkód, aby pracodawca z pracownikiem umówili się, mimo umowy zlecenie na to, w zakresie czasu pracy i przysługującego wynagrodzenia ma takie same prawa jak osoby pracujące na etacie. Potem w rozliczeniu pracodawca może zapłacić za dodatkowe godziny wolnego tak jakby zleceniobiorca w tym czasie pracował.

Innym rozwiązaniem jest uwzględnienie już w wysokości stawki godzinowej (odpowiednio w związku z tym wyższej) okoliczności, że zleceniobiorca w dni przysługującego mu odpoczynku nie będzie otrzymywał żadnego wynagrodzenia - informuje portal infor.pl

W firmach, których nie można zamknąć na cały dzień i praca musi być wykonywana, pracownicy mogą odebrać w inny dzień uzgodniony z przełożonym. Dzień wolny musi jednak przypadać w w tym samym okresie rozliczeniowym, co sobota w którą wypadło święto.