12 nowych specjalizacji na psychologii WSB. Nie trzeba być Asterixem, by skończyć je z wyróżnieniem

i

Autor: Materiały promocyjne 12 nowych specjalizacji na psychologii WSB. Nie trzeba być Asterixem, by skończyć je z wyróżnieniem

Nowe specjalności na psychologii WSB-NLU. Wśród nich cyberpsychologia i psychologia transportu

2024-06-24 11:47 Tekst sponsorowany

Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu przygotowało bogatą ofertę dla osób, które chciałyby podjąć studia psychologiczne. Do wyboru jest kilkanaście specjalności oferujących nie tylko rozwój osobisty, ale przede wszystkim - zawodowy.

Psychologia od lat należy do najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. To dziedzina, która nieustannie się rozwija, a jednocześnie oferuje spore możliwości rozwoju zawodowego, a co za tym idzie - powstają coraz to nowe, często innowacyjne specjalności w tym zakresie. Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu oferuje studentom kilkanaście nowych specjalności zapewniających rozwój osobisty i zawodowy. Oto, najciekawsze propozycje dla przyszłych studentów i absolwentów. 

Cyberpsychologia – nowość wśród specjalności na studiach podyplomowych

Rozwiązania cyfrowe zdominowały już praktycznie każdy aspekt codziennego życia, od rozrywki, przez pracę, po komunikację z bliskimi. Choć ma to niewątpliwie wiele korzyści, tego typu zmiany rodzą jednocześnie nowe zagrożenia. Wiele z nich dotyczy właśnie kwestii psychologicznych. Technologie informacyjno-komunikacyjne mają niezaprzeczalny wpływ na psychikę i zachowanie, rodząc przy tym ryzyko m.in. nowych uzależnień i problemów psychicznych – w odpowiedzi na rosnące znaczenie cyfryzacji powstają także nowe specjalności na studiach psychologicznych.

Temat ten jest poruszany w szczególności podczas kursów z nurtu tzw. cyberpsychologii. Jest to stosunkowo młoda dziedzina, dzięki czemu absolwenci mogą liczyć na różne wyjątkowe możliwości rozwoju naukowego i zawodowego.

Spis treści

 1. Cyberpsychologia – nowość wśród specjalności na studiach podyplomowych
 2. Psychoonkologia: odpowiedź na jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych
 3. Psychologia sądowa: dla dobra funkcjonowania systemu sprawiedliwości
 4. Psychologia sportu: sukces zaczyna się od głowy
 5. Psychologia transportu: ważna specjalność na rynku pracy
 6. Interwencja kryzysowa i psychologia kryzysu
 7. Pozostałe specjalności dla studentów psychologii

Psychoonkologia: odpowiedź na jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych

Walka z rakiem to trudny czas zarówno dla pacjenta, jak i rodziny. Jest to jednocześnie kolejne zagrożenie, które rośnie wraz z szeroko rozumianym postępem – rak jest zaliczany do chorób cywilizacyjnych i odpowiada za wiele milionów zgonów oraz hospitalizacji każdego roku. Aby lepiej wspomóc osoby zmagające się z tym problemem, potrzebni są specjaliści zajmujący się właśnie wsparciem osób chorych na raka. Wiedzę z tego zakresu można zdobyć podczas studiów psychologicznych ze specjalnością psychoonkologiczną, która jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. 

Psychologia sądowa: dla dobra funkcjonowania systemu sprawiedliwości

Kolejna specjalność to jest obszarem mającym od dawna duże znaczenie w psychologii. Mowa o psychologii sądowej. Studenci wybierający tę specjalność przygotowują się przede wszystkim do pracy w roli biegłego sądowego. Umiejętności z tego zakresu zawsze są w cenie, ponieważ współpraca z psychologami jest kluczowa dla dobrego funkcjonowania systemu sprawiedliwości. To sprawia, że jest to sprawdzony i solidny wybór dla osób, które chcą w ten sposób otworzyć wiele różnych możliwości rozwoju kariery.

Psychologia sportu: sukces zaczyna się od głowy

Przykład Adama Małysza wiele lat temu pokazał, jak ważne jest praca z psychologiem dla sportowca marzącego o wielkich sukcesach. W dzisiejszym świecie sportu psycholog jest niemal tak samo ważną częścią zespołu, jak trener. Psychologia sportu wiąże się z wieloma obszarami, w których niezbędne jest wsparcie mentalne. Sport, który wiąże się z szeregiem unikatowych wymagań, jest jednym z nich. Pasjonaci sportu, którzy chcą postawić na studia psychologiczne, mogą wybrać właśnie tę specjalność, by dowiedzieć się więcej o motywowaniu, angażowaniu i rozwiązywaniu problemów profesjonalnych sportowców.

Psychologia transportu: ważna specjalność na rynku pracy

Wybierając specjalność studiów, nie można pominąć także potrzeb rynku. Analizując wymagania firm z różnych branż, łatwo zauważyć, że transport odgrywa kluczową rolę praktycznie w każdym sektorze. Jednocześnie praca kierowców odznacza się szeregiem różnych zagrożeń związanych m.in. z bezpieczeństwem na drodze. Dlatego badania zawodowe są tak istotną kwestią – aby zapewnić odpowiednie wyniki, muszą być prowadzone przez psychologów z odpowiednią wiedzą.

W efekcie psychologia transportu od lat pozostaje ważną specjalnością, która przyciąga sporo osób i daje różne możliwości zatrudnienia po ukończeniu kursu. Warto przy tym wspomnieć, że praca w roli psychologa transportu nie ogranicza się do samych badań. Do tego dochodzą także różne inne kwestie wpływające na działanie organizacji, w których transport odgrywa istotną rolę – m.in. praca nad programami zwiększania bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Interwencja kryzysowa i psychologia kryzysu

Kryzysy – czy to prywatne, czy społeczne – stanowią spore wyzwanie dla osób dotkniętych ich przyczynami. To z kolei często budzi potrzebę kontaktu z psychologami. Wsparcie w tym zakresie wymaga jednak sporej ostrożności, a także niemałej dozy doświadczenia.

Z tego względu powstały specjalności skupione właśnie na tym obszarze. Są one realizowane zwykle w ramach studiów podyplomowych, dostępnych dla osób ze wcześniejszym dyplomem psychologa. Interwencja kryzysowa i psychologia kryzysu to kolejna specjalność, która może odblokować liczne ścieżki rozwoju kariery.

Pozostałe specjalności dla studentów psychologii

Powyższe specjalności w zakresie psychologii to tylko część oferty Wyższej Szkoły Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. W ofercie uczelni znajdziemy m.in. też takie specjalności, jak:

 • Neuropsychologia, 
 • Psychotraumatologia z elementami suicydologii, 
 • Psychoseksuologia, 
 • Psychogeriatria z andragogiką,
 • Uzależnienia behawioralne. 

Przed wyborem specjalności warto zapoznać się nie tylko z ogólnym opisem, lecz także ze szczegółowymi informacjami. Istotną kwestią jest też sprawdzenie programu nauczania. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie uczelni pod adresem wsb-nlu.edu.pl