W Bytomiu znaleziono drewniany wodociąg
Wykonawca przebudowy ul. Piekarskiej w Bytomiu, w trakcie prac ziemnych, trafił na nietypowe znalezisko. Chodzi o kilkumetrowy odcinek drewnianego wodociągu pochodzącego najprawdopodobniej z XIX wieku.
Archeolog pobrał próbki drewna i zostaną one teraz zbadane w laboratorium Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowcy będą bowiem starali się określić przybliżoną datę pochodzenia tego znaleziska.
- Konstrukcja wodociągu na ulicy Piekarskiej charakterystyczna jest przede wszystkim dla czasów nowożytnych, choć już w średniowieczu, w większych miastach, takich jak Wrocław budowano tego typu infrastrukturę. Drewniane wodociągi wykonywano zwykle z pni drzew, drążąc w nich otwory specjalnymi świdrami - wyjaśnia, cytowany przez bytomski magistrat, Radosław Zdaniewicz, archeolog z Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej. .
Najnowsze odkrycie archeologiczne potwierdza działania wodociągów miejskich w mieście w XIX wieku. W 1970 roku fragment drewnianego wodociągu odkryto w rejonie Rynku, a w 1985 roku rurociąg odkopany został natomiast na skrzyżowaniu ul. Jainty/Piekarskiej i Wrocławskiej.