Tyszanin specjalizował się w architekturze sakralnej i te projekty na pewno zobaczymy w filmie. Ale „Niemczyk – ostatni buntownik architektury” to nie tylko twórczość architekta, ale próba spojrzenia na całe jego życie. Był autorem nowatorskich rozwiązań, takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach, czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Ale zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in. pw. Ducha Świętego w Tychach — jednego z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisanego w 2020 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego, Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach.
Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich i medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego.
- Film to nasz hołd dla wspaniałego twórcy, który pozostawił swoje prace w Tychach, z ikonicznym już dzisiaj dla powojennej architektury sakralnej kościołem pw. Ducha Świętego, oraz – w pół zdania zatrzymaną – wielką realizacją kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. To nasz ukłon w stronę potęgi wyobraźni, indywidualizmu i talentu. – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach, które jest producentem filmu.
- Jestem ogromnie dumna, iż film powstał i udało się namówić do jego stworzenia autorów „Archikosmosu” z jednej strony i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziubę – z drugiej – dodaje Matuszczyk.
Premiera filmu odbędzie się w najbliższą sobotę w tyskiej mediatece. Niestety z powodu epidemii pokaz odbędzie się w bardzo kameralnym gronie. Kolejne projekcje Muzeum Miejskie w Tychach planuje na wrzesień.