Nie żyje prof. Maciej Borsa, wybitny urbanista

i

Autor: Muzeum Miejskie w Tychach (Facebook)

Nekrolog

Nie żyje prof. Maciej Borsa. Jest data pogrzebu znanego urbanisty

2024-06-25 16:09

Dr hab. inż. arch. Maciej Borsa zmarł w niedzielę 23 czerwca 2024 roku. Miał 67 lat. O jego śmierci poinformowali m.in. współpracownicy z Muzeum Miejskiego w Tychach.

Po długiej walce z chorobą zmarł prof. Maciej Borsa

Nie żyje dr hab. inż. arch. Maciej Borsa - uznany urbanista, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich i przewodniczący Komisji Rzeczoznawców TUP, członek Rady Muzeum Miejskiego w Tychach i profesor Akademii Śląskiej.

Prof. Borsa odszedł w wieku 67 lat po długiej walce z chorobą. O jego śmierci poinformowali m.in. współpracownicy z tyskiego muzeum oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Zawsze wspierał naszą działalność, dzieląc się doświadczeniem i wiedzą, często także błyskotliwym i krytycznym komentarzem. Jesteśmy wdzięczni, że pomagał w poszukiwaniach nowej siedziby Muzeum Miejskiego w Tychach, przygotowując trafne diagnozy dotyczące adaptacji pustostanów (...) Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy szczere wyrazy współczucia - przekazało Muzeum Miejskie w Tychach.

Msza święta żałobna odbędzie się w sobotę 29 czerwca 2024 roku o godz. 11:00 w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu przy ul. Panewnickiej 45.

Kim był prof. Maciej Borsa? Krótki biogram

Maciej Borsa był urbanistą. Pełnił funkcję wiceprezesa i przewodniczącego Komisji Rzeczoznawców Towarzystwa Urbanistów Polskich. Ponadto był ekspertem Instytutu Rozwoju Miast i Regionów w Warszawie, a także profesorem Akademii Śląskiej w Katowicach.

W trakcie długiej kariery zawodowej koordynował liczne polskie i międzynarodowe projekty dotyczące polityki przestrzennej, polityki rozwoju i rewitalizacji miast. Był też autorem setek artykułów, opracowań, materiałów dydaktycznych, zdarzało mu się pisać felietony. Najczęściej poruszał tematy związane z urbanistyką i przemianami systemu planowania przestrzennego. Interesował się też partycypacją społeczną i polityką publiczną. 

Jako aktywny propagator zintegrowanego zarządzania rozwojem - a także stosowania technik satelitarnych, teledetekcji, partycypacji społecznej i metody mikroplanowania przestrzeni publicznych -  przyczynił się do licznych innowacji i usprawnień. Na swoim koncie ma również pracę w strukturach rządu polskiego na stanowiskach kierowniczych lub doradczych.