Jurand Jarecki

i

Autor: Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej (Facebook)

Katowice

Nie żyje Jurand Jarecki - wybitny architekt, który odmienił Katowice. "Pozostanie w naszej pamięci na zawsze"

W nocy z 13 na 14 marca zmarł Jurand Jarecki - wybitny architekt, zwany budowniczym powojennych Katowic. To on zaprojektował dom handlowy Skarbek, słynną "Żyletę" i gmach Biblioteki Śląskiej. A to tylko początek długiej listy jego dokonań.

Nie żyje Jurand Jarecki - wielki architekt, który odmienił Katowice

Jurand Jarecki zmarł w nocy z 13 na 14 marca 2024 roku. Miał 92 lata. O jego śmierci za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

Katowice. Pobudka na osiedlu Paderewskiego. Przy porannej kawie, za oknem na horyzoncie PRL-owski 24 kondygnacyjny drapacz chmur Hapeerowiec „Żyletą” zwany. Po drodze do centrum można wstąpić do Biblioteki Śląskiej. Zakupy w katowickim „Zenicie” lub „Skarbku”.Wszystkie te obiekty i wiele innych Katowice, a nie tylko one zawdzięczają Jemu - Jurandowi Jareckiemu, jako ich projektantowi. My dzięki Jego darowiźnie możemy przechowywać, badać i upowszechniać jego spuściznę. To się nie zmieni. Niestety dzisiejszej nocy odszedł. Nie spotkamy się już z Nim przy kominku w jego prywatnym domu, lecz pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci na zawsze - przeczytamy we wzruszającym wpisie.

Jurand Jarecki był autorem lub współautorem obiektów w Katowicach

Zobacz zdjęcia

Zmarłego pożegnali również koledzy z katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Jurand Jarecki był tam prezesem w latach 1974-1977.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się środę 20 marca 2024 roku o godzinie 11:00 na Cmentarzu Komunalnym przy al. Murckowskiej w Katowicach.

Kim był Jurand Jarecki? Krótki biogram

Jurand Jarecki urodził 4 października 1931 roku w Krakowie. Dzieciństwo spędził w Zakopanem, później razem z rodzinami przeprowadził się na Śląsk. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki i wyjechał na stypendium do Francji. Tam doskonalił umiejętności pod okiem wybitnego architekta Georges’a Candilisa. Gdy wrócił do Polski, znalazł pracę w Miastoprojekcie Katowice.

Jurand Jarecki jest autorem lub współautorem wielu znanych katowickich budynków. Wśród nich są m.in. dom handlowy Zenit i Skarbek, kino Kosmos, osiedle Paderewskiego, gmach Biblioteki Śląskiej czy Haperowiec zwany "żyletą".