Nietypowe nazwy dzielnic na Śląsku. Część z nich brzmi jak żart. A geneza śmiertelnie poważna

i

Autor: Archiwum Nietypowe nazwy dzielnic na Śląsku. Część z nich brzmi jak żart. A geneza śmiertelnie poważna

Ciekawoski

Nazwy śląskich dzielnic nie mają sobie równych. Kreatywne, zabawne i z ciekawą historią

Są nazwy dzielnic, które znają wszyscy. Ale są też takie dzielnice, o których słyszeli tylko okoliczni mieszkańcy, a przyjezdni na dźwięk ich nazw... reagują bardzo różnie - od zdziwienia po śmiech. To nie może dziwić, ponieważ ich nazwy są rzadko spotykane, często zabawne a na pewno oryginalne. No i ich geneza jest często bardzo zaskakująca.

Zaskakujące nazwy dzielnic w Śląskiem. O wielu z nich nie słyszałeś

Są w województwie śląskim takie dzielnice, na których dźwięk nazwy jesteśmy w stanie sobie przypisać od razu miasto, gdzie ona się znajduje. Pierwszy przykład z brzegu? Chebzie. Od razu wiadomo, że chodzi o Rudę Śląską. Albo Batory. Tu mało kto ma problem z przypisaniem tej dzielnicy do Chorzowa. Nikiszowiec od razu nam się kojarzy i z miastem - Katowicami, a nawet z zawodem górnika przez KWK Wieczorek, która od wielu lat już nie działa. Co więcej, o części dzielnic potrafimy powiedzieć bardzo wiele, choć w wielu z nich nawet nie byliśmy. Zdarza się, że potrafimy powiedzieć, skąd taka nazwa, z czym się wiąże itp. 

Te śląskie miasta mają oryginalne dzielnice nie tylko z nazwy

Zobacz listę nazw w galerii zdjęciowej

No, ale są też dzielnice, o których prawdopodobnie żadne z nas nie słyszało. Dzielnice, a nawet części miasta, których nie znają ludzie spoza, ale miejscowi jak najbardziej. Jednak gdy tylko przyjezdni usłyszą niektóre z nazw tych dzielnic, to... reagują śmiechem, zdziwieniem czy uśmiechem politowania. Są w wielu miastach dzielnice, których nazwa naprawdę potrafi zaskoczyć swoją oryginalnością a do tego genezą powstania. I jasne, jak doskonale wiemy, w wielu przypadkach nazwy dzielnic praktycznie w każdym mieście to dawna nazwa wsi albo małej gminy. Jednak to nie jest mimo wszystko reguła. Przykład? Czeladź ma dwie nazwy części swojego miasta, których korzenie tkwią albo w ubóstwie, albo w dowcipie, który krążył po Polsce zwłaszcza w latach 30‬ ubiegłego wieku, nierozerwalnie wiążąc te miasto z marszałkiem Józefem Piłsudskim. A to nie jedyne miasto, które "posiada" takie miejsca. Przeczytacie o nich w naszej galerii. 

Czy rozpoznasz miasto na Śląsku po zdjęciu satelitarnym? Trudny QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakim mieście znajduje się ten obiekt?
Czy rozpoznasz miasto na Śląsku po zdjęciu satelitarnym?