Wiadomości

Najmniejsza wieś w województwie śląskim. Nie spotkasz tam praktycznie żadnej żywej duszy

Choć województwo śląskie na ogół kojarzy się z gęsto zaludnioną aglomeracją, to w naszym regionie znajdziemy też miejscowości, w których zamieszkuje tylko kilka osób. W naszym regionie są też wsie niezaludnione. Wśród nich jest także najmniejsza miejscowość w Śląskiem. Ile mieszkańców ma ta miejscowość?

Jaka jest najmniejsza wieś w województwie śląskim?

Główny Urząd Statystyczny co roku aktualizuje dane dotyczące najmniejszych i największych miejscowości. W minionych tygodniach GUS podał najnowsze informacje odnośnie najmniej zaludnionych miejscowości w Polsce. Okazuje się, że najmniejszą wsią w województwie śląskim jest Ligota Tworkowska, która leży w powiecie wodzisławskim. Miejscowość tą zamieszkuje zaledwie czterech mieszkańców.

Miejscowość ta od 2007 roku jest w trakcie likwidacji w związku z budową zbiornika raciborskiego, gdyż cała wieś będzie częścią polderu i w razie powodzi zostanie zalana przez sztuczne jezioro Racibórz Dolny.

Wynika to z faktu, iż miejscowość położona jest nad samą Odrą, wobec czego wieś narażona jest na bardzo częste powodzie. Szczególnie wielkie nawiedziły Ligotę m.in. w latach: 1854, 1880, 1881, 1903, 1960, zaś w 1997 r. była to powódź tysiąclecia. 

Obecnie w Ligocie Tworkowskiej znajduje się zaledwie kilka budynków, w tym m.in. kaplica.

Zdjęcia najmniejszej wsi w woj. śląskim możecie zobaczyć w galerii.

Najmniejsze miejscowości w Śląskim. Nie ma w nich żywego ducha

W naszym regionie znajdziemy także miejscowości niezamieszkane. W całym województwie śląskim mamy dwa przypadki, gdy wsie zostały całkowicie opuszczone.

Pierwszy przypadek to Kamień nad Odrą w powiecie wodzisławskim - systematycznie zalewana przez Odrę w czasie wielkich powodzi. To na jej terenie powstał gigantyczny polder przeciwpowodziowy. Wieś została zlikwidowana niejako przymusowo i na jej terenie dzisiaj znajdują się jedynie bagniska i jeziora poprzecinane groblami, na których wyznaczono ścieżki przyrodnicze. Tej wsi nie zaliczamy więc do naturalnie opuszczonych.

Drugą z nich jest naturalnie wyludniona i opuszczona Szklana Huta w powiecie lublinieckim. Miejscowość położona jest na terenie Parku Krajobrazowego "Lasy nad Górną Liswartą", na jej terenie znajduje się rozłożysty, pomnikowy buk zwyczajny, natomiast kilkaset metrów za nią Rezerwat przyrody Rajchowa Góra. Na zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat widać jeszcze gajówkę. Dzisiaj nie ma po niej śladu. Pozostały jedynie ule.