Kiedy jest wysyp grzybów w lasach?
22 września rozpoczęła się astronomiczna jesień. Choć dopiero kilka dni po tej dacie nadeszło ochłodzenie, to jej nadejścia można było zauważyć obserwując codzienne skracanie się dnia na rzecz dłuższej nocy.
Jak powszechnie wiadomo wrzesień i październik to zwykle najlepsze miesiące na zbieranie grzybów - w lasach znaleźć można kurki, kanie czy maślaki. Zdaniem ekspertów najlepsza temperatura do wzrostu grzybów to 15-25 stopni. Oczywiście nie może zabraknąć także najważniejszego czynnika, czyli deszczu.
Najlepszy moment, aby wyruszyć do lasu na grzybobranie, to 1-2 dni po ustaniu deszczu. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, bo niektóre gatunki grzybów pojawią się nieco później.
- wybrane gatunki grzybów (np. koźlarze, maślaki) mogą pojawić się już po jednym dniu od ustania opadów,
- kurki i inne grzyby potrzebują do wzrostu 2-5 dni deszczu,
- prawdziwki, znane jako borowiki szlachetne, rozwijają się nawet do 10 dni po ustaniu deszczu,
- podgrzybki natomiast potrzebują ok. 6 dni na pełny wzrost.
Gdzie na grzyby w woj. śląskim 2024?
Gdzie na Śląsku jest wysyp grzybów? Choć na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, to w naszym regionie mamy wiele lasów, które tworzą idealne warunki pod wzrost grzybów. Zanim wybierzemy się na grzybobranie warto wiedzieć o występującym w przyrodzie zjawisku o nazwie symbioza. Z definicji to ścisłe współżycie przynajmniej dwóch gatunków organizmów, które przynosi korzyść każdej.
Ale co ma symbioza do grzybów? A to, że wiele gatunków drzew żyje w symbiozie ze ściśle określonymi gatunkami drzew. I tak na przykład pod dębami można znaleźć prawdziwki, pod brzozami kozaki, natomiast w młodnikach sosnowych możemy doszukiwać się maślaków.
Gdzie wybrać się w woj. śląskim na grzyby, by znaleźć pełny kosz? Sprawdźcie w galerii.
Listen on Spreaker.