Najlepsze miasta do życia w Polsce

i

Autor: Flickr

Wiadomości

Najlepsze miasta do życia w Polsce 2024. Katowice poza podium. Rządzą jednak w mieszkaniówce

Znamy już wyniki rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Tym razem Kraków i Łódź są daleko w tyle, a dwa pierwsze miejsca mogą być sporym zaskoczeniem. W tej edycji Katowice nie mają powodu do dumy - zaliczyły spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Najlepsze polskie miasta do życia. Nowy ranking już dostępny

We wtorek, 2 kwietnia Business Insider Polska opublikował zaktualizowany ranking najlepszych miast do życia. Aktualne zestawienie przyniosło wiele zmian. Autorzy, opracowując go, wzięli pod uwagę zarówno wskaźniki ekonomiczne, jak i pozafinansowe.

Wzięliśmy pod lupę liczby dotyczące bezrobocia, wynagrodzeń i cen mieszkań z drugiej ręki w 16. miastach wojewódzkich. Dodatkowo porównaliśmy w nich istotne dla ogólnego zadowolenia z życia aspekty takie jak: dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza - wyjaśnili twórcy zestawienia.

Twórcy przypomnieli, że w 2023 roku liderem był Poznań, który teraz spadł na trzecie miejsce i zajął je ex aequo z Gdańskiem. Spadek zaliczyły również takie miasta jak Wrocław, Katowice, Opole, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów, Łódź i Kraków. Natomiast Warszawa z 14. miejsca przesunęła się na 7., a Szczecin z 13. na 10.

W oficjalnych danych ze stycznia 2024 r. widać duże zmiany - podkreślił Damian Słomski, dziennikarz Business Insider Polska.

Sprawdźcie w galerii, jak wypadają poszczególne miasta wojewódzkie (w tym Katowice) w tegorocznym rankingu.

Katowice spadają w rankingu najlepszych miast do życia

Jak przypomina twórca rankingu, wszystkie statystyki pochodzą z oficjalnych źródeł, które regularnie są publikowane przez zaufane instytucje i dostęp do nich jest powszechny. Mowa o liczbach pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego (bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość), NFZ (dostępność lekarzy), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (jakość powietrza).

Warto przypomnieć, że w rankingu opublikowanym w 2023 roku Katowice zajęły drugie miejsce. Teraz stolica województwa śląskiego spadła w porównaniu z ubiegłoroczną edycją.

Jednak nadal wysoko utrzymuje się w kategorii dostępność mieszkań (1. miejsce), poziom bezrobocia (2. miejsce) oraz średnie wynagrodzenia (4. miejsce). Zobaczcie całe zestawienie:

Najlepsze miasta do życia kategorie

i

Autor: Screenshoot Bussines Insider Polska