Najbogatsze miasta województwa śląskiego TOP 10

i

Autor: Archiwum/google maps Najbogatsze miasta województwa śląskiego TOP 10

Ranking

Najbogatsze miasta województwa śląskiego. Jak w praktyce żyje się mieszkańcom?

Czasopismo „Wspólnota” opublikowało nowy ranking najzamożniejszych miast w Polsce obejmujący 2022 rok. Nieźle w rankingu miast wojewódzkich poradziły sobie Katowice. W innym rankingu - najbogatszych miast, kilka miast ze Śląska jest całkiem wysoko i nie odbiega znacznie od najbogatszych w Polsce.

Katowice w pierwszej piątce miast wojewódzkich

Czasopismo „Wspólnota” co roku publikuje rankingi zamożności miast, powiatów czy wsi w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ranking pokazuje, jak wzrosła (albo spadłą zamożność miejscowości w Polsce oraz w województwie śląskim. Na jego podstawie można ocenić, jak dane miasto rozwija się pod tym względem w ostatnich latach. I tak weźmy jako przykład miasto Katowice, które – co nie powinno nikogo zaskoczyć, jest jednym z najbogatszych miast w Polsce. W rankingu, który powstał w 2010 roku (i rok później), Katowice jako miasto wojewódzkie plasowało się na wysokim, 3. miejscu w rankingu. Kolejne lata to sinusoida, choć pozytywnym aspektem jest to, że Katowice nigdy nie wypadły poza pierwszą dziesiątkę rankingu (najniższe 7. miejsce w latach 2018 i 2019). W obecnym rankingu Katowice znajdują się na 5. miejscu. Przed nimi jest:

  • 4. Poznań
  • 3. Wrocław
  • 2. Opole
  • 1. Warszawa

Najbogatsze miasta województwa śląskiego TOP 10

Zobacz ranking z galerią zdjęć

TOP 10 najbogatszych miast na Śląsku

Ranking „Wspólnoty” jasno też pokazuje, jakie miasta w naszym województwie przeszły najlepszą drogę do tego, aby szczycić się jednym z najbogatszych miast na Śląsku. Gdyby ocenić go całościowo, to nie rodzi on wielkich zaskoczeń. Te miasta, których można się było spodziewać w czołówce Śląska, a nawet kraju, są tam nadal. Na niższych pozycjach są co prawda przetasowania, ale nikogo – przynajmniej w teorii, nie powinny zaskoczyć. Niemniej na 48 miast ujętych w rankingu ogólnopolskim (pominięto stolice województw) tylko trzy są ze Śląska. Z rankingu Wspólnoty wynika, które miasta są najbogatsze w województwie śląskim.

Listen on Spreaker.