W Sosnowcu powstać ma Centrum Zdrowia Psychicznego. Miasto przekaże działkę pod nowy ośrodek

i

Autor: NZOZ MEDICO, Pixabay.com

Wiadomości

Na terenie dawnego Szpitala Żydowskiego w Sosnowcu ma powstać Centrum Zdrowia Psychicznego

Na terenie dawnego Szpitala Żydowskiego, a później Szpitala Kolejowego, w Sosnowcu powstać ma Centrum Zdrowia Psychicznego. Za planowana inwestycję odpowiada Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II. Trwa zbieranie nieruchomości pod nowy ośrodek zdrowia.

Centrum Zdrowia Psychicznego już za kilka lat

Na terenie Sosnowca powstać ma Centrum Zdrowia Psychicznego. Będzie to kolejna inwestycja sosnowieckiego Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II. Jak informuje Gazeta Wyborcza, nowy ośrodek zlokalizowany będzie w dawnym Szpitalu Żydowskim przy ul. Odrodzenia, który następnie przekształcony został w Szpital Kolejowy.

Jak powiedział Andrzej Siwiec, prezes centrum, w rozmowie z gazetą Wyborczą, inwestycja ma poparcie m.in. Ministerstwa Zdrowia oraz władz miasta i województwa. Trwa żmudny proces gromadzenia nieruchomości, które są rozczłonkowane i podlegają w części do kolei i miasta.

Działka miejska o powierzchni 831 m2 zostanie przekazana na poczet nowego Centrum Zdrowia Psychicznego w akcie darowizny.

Według prezesa centrum, uruchomienie nowego ośrodka możliwe będzie za cztery lub pięć lat. Budynki zostaną wybudowane na nowo.

Szpital przy ul. Odrodzenia powstał w 1912 roku

Szpital Żydowski w Sosnowcu im. Abrahama Pelermana działał od 1912 roku. Funkcjonował do 1943 roku, kiedy został zlikwidowany przez okupanta niemieckiego. Po II wojnie światowej placówkę przejęła wojskowa służba zdrowia. Po przejęciu szpitala przez władze miasta utworzone zostały oddziały chirurgii ogólnej, okulistyczny, ginekologiczno-położniczy oraz pracownia radiologiczna.

Na początku 1965 roku miasto przekazało teren wraz z zabudowaniami kolejowej służbie zdrowia. Utworzony Szpital Kolejowy był na bieżąco remontowany i modernizowany.