Największe miasta na Śląsku. Takiego lidera się nie spodziewaliście
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące wielkości powierzchni miast. Od lat liderem w tej kwestii była Warszawa, niemniej według ostatnich danych stolica Polski straciła tę pozycję na rzecz Gdańska, który przebija W-wę o ponad 100 km kw. Jak to się stało?
Głównym powodem tak dynamicznych zmian terytorialnych pomorskich miast są nowe przepisy. Za sprawą modyfikacji prawa ustalono granicę zewnętrzną morza terytorialnego. Wody do nowej granicy zostały przejęte przez miasta leżące w Zatoce Gdańskiej. Świetnym przykładem jest Gdańsk, którego granica kończyła się na linii brzegowej, a teraz została poszerzona do linii podstawowej morza terytorialnego.
Obecnie Gdańsk ma 683 kilometry kwadratowe, dzięki czemu jest większy o ponad 100 km kw od Warszawy. Na trzecim miejscu jest Gdynia (391 km2), następnie Kraków (327 km2) oraz Szczecin (301 km2).
Jak na tym tle wypadają miasta ze Śląska? W porównaniu z Warszawą, która ma 517 km kw. powierzchni, lider ze Śląska jest 2,5 razy mniejszy. Od Gdańska już ponad 3 razy mniejszy.
Jakie miasto jest największe w województwie śląskim? Oto TOP 10
Jeśli ktoś natomiast się spodziewa, że wśród dziesięciu największych miast na Śląsku znajdzie takie miejscowości, jak Bytom, Zabrze, Chorzów, Tychy, Mikołów czy Rudę Śląską, to srogo się rozczaruje. Wbrew oczekiwaniom pod względem powierzchni nie są one tak duże, jak zwłaszcza lokalnym patriotom mogło się wydawać. Co zaskakujące, o pierwszą dziesiątkę otarło się... Orzesze, które choć wydaje się, że nie jest dużą miejscowością (liczy niewiele ponad 21 tys. ludności) to powierzchnię ma naprawdę dużą, bo aż 84 km kw.
W pierwszej dziesiątce może kogoś zaskoczyć obecność Wisły, która powierzchniowo jest jednym z największych miast w województwie śląskim, a już na pewno zaskakuje sam lider, o którym w ostatnich tygodniach jest bardzo głośno i to niestety nie w pozytywnym znaczeniu.