Muzeum narciarstwa w Wiśle

i

Autor: FC Wrocław Academy

Inwestycje

Muzeum narciarstwa będzie otwarte latem. Gdzie, jak nie w Wiśle

W Wiśle otwarte zostanie muzeum narciarstwa. Turyści i mieszkańcy wreszcie będą mogli w godnych warunkach oglądać trofea najwybitniejszych skoczków narciarskich, na czele z Adamem Małyszem i Piotrem Żyłą. Obiekt powstanie w parku tuż przy amfiteatrze.

Muzeum narciarstwa w Wiśle istnieje od wielu lat. Kolekcja trofeów, nart i kombinezonów jest tak ogromna, że nie sposób dłużej trzymać ich w tak małych pomieszczeniach. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski oraz sprzęt należący do Piotra Fijasa i Erwina Fiedora. Do ciekawszych można również zaliczyć „karple” czyli rakiety do chodzenia po śniegu. 

Kiedy powstanie Muzeum Narciarstwa w Wiśle?

Dlatego zapadłą decyzja o budowie większego Beskidzkiego Muzeum Narciarstwa. Jeszcze w maju miasto Wisła zamierza ogłosić przetarg, w którym wyłoni wykonawcę muzeum narciarstwa. Prace ruszą od razu, aby latem przyszłego roku muzeum zostało udostępnione dla zwiedzających.

Będzie to miejsce przeznaczone dla tych kibiców, którzy pamiętają moje starty w konkursach skoków narciarskich oraz dla młodzieży. Ekspozycja będzie multimedialna więc z pewnością ich zainteresuje - mówił Adam Małysz, mistrz olimpijski.

Gdzie znajduje się muzeum narciarstwa?

Muzeum narciarstwa w Wiśle stanie tuż obok amfiteatru w miejscu, gdzie istnieje hala parkowa. Ta zostanie rozebrana. Oba obiekty znajdują się w parku Kopczyńskiego w centrum Wisły i będą ze sobą sąsiadowały. Władzom Wisły zależy, aby nie rozkopywać dodatkowo parku i wybudować obiekt równocześnie z remontem amfiteatru.

Nowa placówka będzie dwukondygnacyjna. Szacowany koszt stworzenia muzeum to 24 mln zł. Wisła na ten cel pozyskała 18 mln zł z funduszy Unii Europejskiej. Burmistrz powiedział, że otwarcie muzeum planowane jest na lato 2025 roku.

Wisła ma projekt, pozwolenie na budowę i koncepcję wystawy muzealnej.

Stworzenie placówki jest wspólną inicjatywą marszałka województwa śląskiego, burmistrza Wisły i Adama Małysza. W muzeum prezentowane będą trofea wywalczone na skoczniach narciarskich przez Małysza i Piotra Żyłę, a także olimpijczyków: biegaczy i alpejczyków. 

QUIZ. Lubisz skoki narciarskie, znasz gwiazdy tego sportu? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym roku Adam Małysz wygrał swój pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata?
Źródło: Muzeum narciarstwa będzie otwarte latem. Gdzie, jak nie w Wiśle