Adam Kowalski zrezygnował z funkcji dyrektora Muzeum Hutnictwa

i

Autor: Muzeum Hutnictwa FB

Wiadomości

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie miało nowego dyrektora. "To było pięć bardzo ważnych lat"

Dotychczasowy dyrektor Muzeum Hutnictwa podjął decyzję o rezygnacji z pełnienia dotychczasowego stanowiska. Adam Kowalski piastował je od ponad pięciu lat. W oświadczeniu podkreślił, iż "jest wdzięczny wszystkim, którzy sprawili, że chorzowską podróż kończy z poczuciem ogromnej satysfakcji"

Dyrektor Muzeum Hutnictwa zrezygnował ze swojego stanowiska

W czwartek, 3 października chorzowskie Muzeum Hutnictwa opublikowało ważne oświadczenie w mediach społecznościowych. Poinformowano w nich o rezygnacji Adama Kowalskiego ze stanowiska dyrektora.

To było ponad pięć bardzo intensywnych i ważnych z zawodowego i osobistego punktu widzenia lat. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy sprawili, że moją chorzowską podróż kończę z poczuciem ogromnej satysfakcji. Te pół dekady to bowiem nie tylko wielokrotnie nagradzana i dobrze zorganizowana instytucja oraz niezastąpiony zespół - wyjaśnił Adam Kowalski cytowany przez Muzeum Hutnictwa.

Dyrektor zaznaczył, że kluczowa jest społeczność zbudowana wokół muzeum oraz trwała zmiana, jaką stanowi przywrócenie hutniczego dziedzictwa w regionalnej narracji, co jest nie do zatrzymania. Dodał, że sens życia najlepiej wyraża się w ruchu, dlatego zamierza kontynuować swoją zawodową drogę w innym miejscu i w innej formule, nie zapominając o muzeum i ludziach, którzy nadali jego pracy głęboki sens. Adam Kowalski będzie pełnił swoje obowiązki do końca 2024 roku.

Przypomnijmy, że Adam Kowalski objął stanowisko dyrektora Muzeum Hutnictwa w Chorzowie w 2019 roku. Muzeum zaznaczyło, że to właśnie pod jego kierownictwem powstała instytucja, która "przywraca hutnikom dumę z wykonywanego zawodu".

Co można zobaczyć w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie?

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów, znajdującą się w dawnej elektrowni Huty Królewskiej. Jego utworzenie było możliwe w listopadzie 2021 r., dzięki projektowi "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" przeprowadzonemu w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem. Chorzowska placówka otrzymała dzięki temu 15 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich.

Pamiętając, że hutnictwo od ponad 200 lat wciąż pozostaje branżą nadającą kształt światu, z dumą podkreślamy udział tutejszych hut w tym procesie. Naszą ambicją jest, aby poprzez aktywności popularyzatorskie, edukacyjne i społeczne Chorzów stał się miejscem, w którym opowieść o hutnictwie pozostaje żywa i interesująca dla jak najszerszej grupy odbiorców. Muzeum Hutnictwa jest miejscem, w którym dzięki wrażliwości wobec własnej przeszłości, pamiętając o jej blaskach i cieniach, kolejne pokolenia mogą tworzyć swoje przyszłe dziedzictwo - czytamy w treści opisu chorzowskiego muzeum.