Województwo Śląskie jedynym organizatorem Muzeum Górnictwa Węglowego
Do tej pory organizatorami Muzeum Górnictwa Węglowego były Gmina Zabrze i Województwo Śląskie. Jednak zabrzański urząd dąży do tego, by przekazać w całości prowadzenie instytucji samorządowi województwa. Projekt uchwały w tej sprawie przygotowała prezydent Agnieszka Rupniewska. Radni pochylą się nad nim podczas najbliższej sesji, w poniedziałek 26 sierpnia. Jeśli zostanie przegłosowany, prezydentka podejmie działania zmierzające do zmiany organizatorów.
Zgodnie wizją pani prezydent, Zabrze przestanie prowadzić MGW od 1 stycznia 2025 roku. W skład instytucji wchodzą: Kompleks Kopalnia Guido, Kompleks Sztolnia Królowa Luiza (w tym Park 12C, szyb Carnall i Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna), Wieża Ciśnień - Carboneum.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pełni kluczową rolę w zachowaniu i promowaniu dziedzictwa górniczego regionu śląskiego. Jako jedno z najważniejszych muzeów specjalizujących się w historii górnictwa, instytucja ta stanowi źródło wiedzy o przeszłości przemysłowej regionu, który odgrywał znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym Polski (...) Jednakże, z rozwojem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu nierozerwalnie wiąże się wzrost kosztów utrzymania tej instytucji kultury i co za tym idzie wielkość obciążeń finansowych po stronie organizatorów. Tymczasem obecna sytuacja finansowa Miasta Zabrze jest bardzo trudna. Miasto Zabrze boryka się z problemami finansowymi, w tym ze spłatą istotnego zadłużenia, co uniemożliwi należyte wypełnianie obowiązków organizatora instytucji kultury - przeczytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Mieszkańcy są wściekli. "Zaczyna się wyprowadzanie majątków"
Pomysł przekazania MGW w całości w ręce śląskiego samorządu wywołał burzę w Zabrzu. Do sprawy publicznie odniósł się radny Kamil Żbikowski, będący w opozycji wobec nowych władz miasta.
To majątek o wartości liczonej co najmniej w setkach mln złotych, który powstał i został rozbudowany w znacznej mierze ze środków miasta Zabrze w ciągu ostatnich 20 lat. Co prawda jako podmiot współprowadzący muzeum miasto od lat dotowało jego działalność i "pozbycie się" go spowoduje pewną ulgę w miejskim budżecie. Dotacje do działalności były jednak tylko nikłym ułamkiem dotacji celowych na rewitalizację czy rozbudowę obiektów, która w zasadzie została już ukończona (...) Muzeum, a w zasadzie jego obiekty, są symbolami i wizytówkami Zabrza. Oddanie tego majątku w ręce województwa najprawdopodobniej spowoduje odcięcie dalszego rozwoju strategii miasta turystyki poprzemysłowej - uważa radny Żbikowski.
Wielu mieszkańców się z nim zgadza. "Jak wybrali tak mają", "Cóż, z czegoś trzeba spłacać kredyt na 4 trybunę", "Kogoś to dziwi? Przecież to jest ogólne działanie PO, mieszkańcy tak głosowali czyli tego chcieli", " Zaczyna się wyprowadzanie majątków w cudze ręce" - piszą w komentarzach pod postem Żbikowskiego.
Nieliczni doradzają wstrzymanie się z ocenami, dopóki nie będą znane wszystkie szczegóły sprawy. Znalazły się też osoby, które propozycję prezydentki Zabrza oceniają pozytywnie.
Kiedyś województwo oddało prowadzenie miastu. Tak się wymieniają czasem. Pamiętam dokładnie rozmowy na ten temat chyba w 2012 roku ... Zobaczymy co z tego wyjdzie, wiele instytucji chce zawsze przejść pod Marszałka i Samorząd Wojewódzki, wiele się stara, podobnie jak pod współprowadzenie wraz z Ministerstwem... To gwarantuje stabilność finansową i większe budżetowanie - napisał jeden z mieszkańców.
MGW nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie i to nie jest zarzut, bo tak ma każde muzeum. Wpływy z biletów nie pokrywają całości wydatków (...) Ci z województwa nie przyjadą i nie spakują nam tych obiektów, nie wywiozą i nie ustawią se na Giszowcu. Ludzie dalej będą przyjeżdżać do Zabrza. Mówi Pan o wspólnym dziedzictwie- wspólnym dla Śląska, bo to wspólna historia. I trzeba czasem cofnąć się parę kroków, żeby zwyczajnie to dziedzictwo uratować. Dla WSPÓLNEGO dobra - dodała kolejna mieszkanka.
Protest przeciwko polityce władz Zabrza
Choć w temacie Muzeum Górnictwa Węglowego zdania są podzielone, nie ma co ukrywać, że w Zabrzu rośnie niezadowolenie z nowych rządów w mieście. Pani prezydent na początku swojej kadencji zorganizowała głośną konferencję prasową, podczas której poinformowała o ogromnym zadłużeniu miasta, zapowiedziała oszczędności, po czym zamilkła na dobre.
Choć Rupniewska słów unika, jej czyny mówią same za siebie. W kwestii oszczędności na pierwszy ogień poszedł Wydział Komunikacji Społecznej, który został zlikwidowany. Głośnym echem odbiła się trudna sytuacja finansowa Teatru Nowego w Zabrzu. Władze miasta zmusiły dyrekcję placówki do ograniczeń w działalności, odwołano tegoroczne premiery i ogólnopolski festiwal. Tymczasem w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym ceny biletów wstrzeliły w górę, wzrosły też stawki czynszu w mieszkaniach komunalnych.
Widząc skalę cięć i ciągle podwyżki, mieszkańcy coraz odważniej krytykują prezydent Rupniewską. Niezadowoleni z jej rządów, organizują dziś protest przed urzędem. Start o godz. 17 (piątek 23.08).
My mieszkańcy dowiadujemy się o coraz to nowych fanaberiach władzy, która z nami nie komunikuje. Mamy dość tego stanu rzeczy i chcemy zaprotestować przeciwko takiemu podejściu, rozdawania majątku miasta, obcinaniu dotacji na kulturę, zwijaniu miasta poprzez wyzbywaniu się instytucji kultury, zwalnianiu pracowników szkół, podwyżce czynszów, śmieci czy zastopowaniu sprzedaży Górnika Zabrze/ Powiedzmy Pani Prezydentce głośnie NIE i DO WIDZENIA - piszą organizatorzy.