Otwarcie nowego sezonu w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej

i

Autor: Photo Art Service

Ruda Śląska

Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej rozpoczęło kolejny sezon GALERIA

2025-05-01 16:53

Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej w tym roku obchodzi 15. rocznicę powstania. To najstarsza tego typu placówka w Polsce, w której można cofnąć się w czasie o kilkadziesiąt lat i poczuć klimat minionej epoki. Można ją zwiedzać sezonowo – 1 maja 2025 roku ruszył kolejny sezon. W uroczystym otwarciu wziął udział tłum gości. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia.

Ruszył nowy sezon w Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej

1 maja 2025 roku odbyło się uroczyste otwarcie kolejnego sezonu w Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej, dawniej nazywanego Muzeum PRL-u. Każdego roku placówka przyciąga tysiące gości chętnych, by zanurzyć się w realiach życia codziennego minionej epoki. Na ekspozycjach można zobaczyć przede wszystkim przedmioty codziennego użytku, które używano w Polsce w latach 1945-1989. Zadbano również o to, by wiernie odtworzyć wnętrza PRL-owskich mieszkań. 

W uroczystym otwarciu sezonu wziął udział tłum gości. Odwiedzający z ciekawością przyglądali się eksponatom. Młodsi pytali, co to są za przedmioty a starsi z rozrzewnieniem wspominali czasy swojej młodości. Największą furorę wśród wszystkich grup wiekowych zrobiły – a jakże by inaczej – samochody. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia. 

Śląsk Radio ESKA Google News

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Co tam zobaczymy?

W jednej sali urządzono gabinet I sekretarza i Izbę propagandy PRL-u. W środku znajdziemy masywne biurko z trzema telefonami, wazony okolicznościowe, dzieła Lenina, medale, odznaczenia i kolekcję sztandarów, olbrzymie kilimy na ścianach oraz palmę.

W muzeum zobaczymy też sklepik przyzakładowy z octem na półkach, co wywołuje wśród starszych gości wiele wspomnień, choć raczej niezbyt przyjemnych. Do przyjemnych zaś należą wspomnienia o młodości spędzonej przy radiomagnetofonie grundig czy magnetofonie szpulowym. Uśmiech na twarzy wywołuje też widok starej pralki, puszki po kawie marag czy  klasera ze znaczkami. Na półkach stoją stare telewizory, dawne zabawki, jest nawet słynna słomianka z pokoju dziecięcego. Na ścianach wiszą dawne plakaty propagandowe, 

W jednym z budynków muzeum zorganizowano Kino "Uciecha", w sali wyświetlane są kroniki filmowe oraz kultowe dziś "Dobranocki" z okresu PRL. W skład ekspozycji plenerowej wchodzą klasyki motoryzacji z tamtej epoki. Należą do nich takie modele samochodów, jak Moskowicz 400, Mikrus MR-300, FSO Warszawa czy Trabant, a także motocykl SHL Gazela czy skuter OSA.

Przy muzeum funkcjonuje Park Pomników, gdzie znajdują się pomniki z okresu PRL. Zobaczymy tam m.in. Pomnik Bohaterom Poległym na Ziemi Kozienickiej, Pomnik Czynu Rewolucyjnego z Zabrza, Pomnik Przyjaźni polsko-radzieckiej ze Strzelec Opolskich czy Pomnik w hołdzie poległym funkcjonariuszom MO i SB z Ostródy.

Historia Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej

Placówkę założyła Fundacja Minionej Epoki. Znajduje się na terenie dawnego folwarku Dwór Nowa Ruda, wzniesionego pod koniec XIX wieku przez niemiecką rodzinę von Ballestrem. Po II wojnie światowej nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa. Budynki zajęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po zakończeniu jego działalności teren trafił w ręce fundacji, która przeprowadziła gruntowny remont. W czerwcu 2010 roku odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum PRL-u. W 2023 roku placówka zmieniła nazwę na Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej.

Muzeum Historii Polski Ludowej. Godziny otwarcia, cennik biletów

Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej jest czynne sezonowo od maja do października. 

Ceny biletów:

  • ulgowy 20 zł
  • normalny 25 zł
Ogromne kolejki, puste półki i kartki. Pamiętasz zakupy w czasach PRL?
Pytanie 1 z 12
1. W czasach PRL-u w Polsce funkcjonował kartkowy system racjonowania żywności. W którym roku został zniesiony?