Muchomor cesarski

i

Autor: yaqui (Wikipedia)

Grzybobranie

Muchomor cesarski to grzyb rzadki, który nadrabia niezwykłym smakiem i wyglądem

2024-08-25 20:07

Gdy mówimy "muchomor", myślimy - biała nóżka, czerwony kapelusz w kropki i niebezpieczeństwo. Od maleńkości uczymy się, że muchomory czerwone są trujące i trzeba na nie uważać - stąd nasze przykre skojarzenie z całą rodziną muchomorowatych. Ale są takie muchomory, które są nie tylko jadalne, ale i niezwykle smaczne. Poznajcie muchomora cesarskiego!

Spis treści

  1. Jak wygląda muchomor cesarski?
  2. Występowanie muchomora cesarskiego
  3. Gdzie rośnie muchomor cesarski? 
  4. Jak smakuje muchomor cesarski? Jak go przyrządzić?

Muchomor cesarski to w naszym kraju grzyb prawie nieznany. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że to najmniej znany spośród wszystkich muchomorów. Dlaczego? Ano dlatego, że w Polsce występuje niezwykle rzadko, jego znalezienie graniczy z cudem. Grzybiarze, którym uda się go zebrać, mogą nazywać siebie szczęściarzami, nie tylko z powodu znalezienia niezwykłego okazu. Muchomor cesarski słynie z niezwykłego smaku, który fantastycznie sprawdza się w wielu potrawach. 

Jak wygląda muchomor cesarski?

Muchomor cesarski jest dosyć podobny do muchomora czerwonego, ale wprawne oko dostrzeże pewne różnice. Przede wszystkim chodzi o kolor trzonu, który u cesarskiego ma żółty odcień. Osiąga on wysokość maksymalnie 16 cm i jest otoczony na dole białą pochwą. Z tego powodu niektórzy grzybiarze nazywają go "grzybem, który wykluwa się z jajka". Jego kapelusz posiada blaszki i ma kolor pomarańczowy. U starszych osobników jego barwa nieco blednie.

Występowanie muchomora cesarskiego

Muchomor cesarski rośnie gęsto na południu Europy. Można go spotkać we Włoszech, Hiszpanii, Węgrzech i Rumunii. Mniej licznie występuje w Europie Środkowej, ale można się na niego natknąć u naszych sąsiadów - w Czechach, i Słowacji.

W Polsce jest rzadkością, w literaturze opisano tylko jedno stanowisko tego gatunku w miejscowości Bielinek nad Odrą. Było to ponad 60 lat temu. W naszym kraju muchomor cesarski jest uważany za gatunek wymarły - ale niewykluczone, że spotkamy go w lesie. Skoro już raz był widziany, może właśnie nam uda się go odkryć po raz drugi?

Bardzo możliwe, że z powodu swojej nikłej popularności grzybiarze mylą go w muchomorem czerwonym lub żółtym i nawet nie wiedzą, jaki rarytas właśnie ominęli. Natomiast doradzamy ostrożność w poszukiwaniach muchomora cesarskiego - zawsze należy zbierać tylko te grzyby, co do których mamy stuprocentową pewność, że są jadalne!

Gdzie rośnie muchomor cesarski? 

Owocniki muchomora cesarskiego pojawiają się od lipca do października. Gatunek ten lubi świetliste, ciepłe lasy liściaste. Rośnie zwykle pod dębami, kasztami jadalnymi, rzadziej pod bukami.

Jak smakuje muchomor cesarski? Jak go przyrządzić?

Legenda głosi, że w starożytnosci muchomor cesarski był uważany za przysmak godny cesarskiego stołu - stąd jego nazwa. Czy to prawda, tego nigdy się nie dowiemy. Pewne jest natomiast, że smakosze cenią jego niezwykłe walory smakowe. Niektórzy porównują jego smak do trufli.

Muchomory cesarskie można przyrządzać na różne sposoby: marynować, smażyć, gotować i suszyć. Świetnie sprawdzą się w daniach kuchni włoskiej lub meksykańskiej.

QUIZ. Wyprawa na grzyby - Na te pytania odpowie tylko doświadczony zbieracz. Spróbujcie swoich sił!
Pytanie 1 z 10
O której godzinie najlepiej wybrać się na grzyby?