Spis treści
- Borowik amerykański, złotak wysmukły, złotoborowik wysmukły
- Jak wygląda złotoborowik wysmukły?
- Czy złotoborowik wysmukły jest jadalny?
- Gdzie rośnie złotoborowik wysmukły?
- Złotoborowik wysmukły może zagrozić borowikowi szlachetnemu
Borowik amerykański, złotak wysmukły, złotoborowik wysmukły
Borowik amerykański w polskich lasach pojawił się stosunkowo niedawno. Jakieś 11 lat temu trafił do Europy z północno-wschodnich terenów USA. Na starym kontynencie pojawił się wpierw na Litwie, a dalej opanował lasy wzdłuż wybrzeża Bałtyku.
Początkowo wśród grzybiarzy był znany właśnie jako borowik amerykański, z kolei oficjalnie nazywany był złotakiem wysmukłym. W 2021 roku Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów zadecydowała, że będzie nazywany złotoborowikiem wysmukłym (Aureoboletus projectellus).
Grzyby w województwie śląskim w sierpniu 2024
Jak wygląda złotoborowik wysmukły?
Złotoborowik wysmukły należy do rodziny borowikowatych. Kapelusz jest wypukły, u młodych osobników ma kolor ciemnobrązowy, ale z czasem jaśnieje i staje się jasnobrązowy. Skórka kapelusza jest sucha, gładka i matowa, z "falbanką" na krawędzi. Na jego spodzie znajdują się rurki koloru jaskrawożółtego lub żółtozielonego.
Najbardziej charakterystycznym elementem złotoborowika wysmukłego jest trzon. Jak sama nazwa wskazuje, jest długi i smukły, żółtawy i pokryty wyraźnymi, pionowymi bruzdami. Czasami grzybiarze mówią o nim "prążkowany", właśnie ze względu na charakterystyczne wyżłobienia.
Miąższ złotoborowika wysmukłego ma odcień różowawy i nie zmienia się pod wpływem utlenienia. Smak grzyba określany jest jako lekko kwaskowaty.

i
Czy złotoborowik wysmukły jest jadalny?
Złotoborowik wysmukły jest grzybem jadalnym. Grzybiarze bardzo cenią sobie jego smak, choć nie jest tak wyrazisty, jak w przypadku szlachetnych gatunków. Dlatego borowik amerykański świetnie spełnia się jako dodatek do dań. Warto go zmieszać z innymi grzybami, by ulepszyć smak i uzyskać więcej farszu. Co ważne, grzyb ten nie zawiera zbyt dużo wody, dlatego świetnie nadaje się do suszenia. Można go też marynować, smażyć i gotować.
Gdzie rośnie złotoborowik wysmukły?
Borowik amerykański bardzo dobrze "wchodzi" z mikoryzę w sosną, dlatego najczęściej można go spotkać w nadbałtyckich borach. Jego obecność odnotowano również w województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, podlaskim, a nawet mazowieckim i świętokrzyskim. Brakuje go na południu kraju, ale jego zasięg stale się powiększa, więc być może wkrótce pojawi się w śląskich lasach.
Borowik amerykański owocnikuje obficiej, niż borowik szlachetny, a jako obcy gatunek nie jest atakowany przez rodzime robaki. To właśnie dlatego występuje w ogromnych skupiskach i mówi się o jego prawdziwym wysypie. Przez niektórych grzybiarzy nazywany jest nawet "grzybem dla leniwych", bo nie trzeba się specjalnie starać, żeby go znaleźć i wrócić do domu z pełnym koszykiem.
Złotoborowik wysmukły może zagrozić borowikowi szlachetnemu
Borowik amerykański jest w Polsce gatunkiem inwazyjnym. Leśnicy podejrzewają, że jego obecność w naszych lasach może zagrozić borowikowi szlachetnemu. Ale nie ma jeszcze wystarczającej liczby danych, by potwierdzić to założenie. Potrzebny jest czas. Niektórzy grzybiarze oszaleli na punkcie borowika amerykańskiego i cieszą się, że pojawił się w polskich lasach. Z kolei inni przestrzegają, że może wygryźć nasze, rodzime gatunki i dlatego lepiej go unikać.