Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne i upamiętnia Ostatnią Wieczerzę. Czy msza w Wielki Czwartek jest obowiązkowa dla katolików w Polsce? Sprawdź, co mówią przepisy Kościoła Katolickiego i wytyczne Episkopatu Polski.
Msza w Wielki Czwartek – czy to święto nakazane?
Kościół Katolicki nakazuje wiernym uczestnictwo we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Wynika to z trzeciego przykazania Dekalogu: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił". Katechizm Kościoła Katolickiego precyzuje, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w dni nakazane, chyba że mają ważny powód lub otrzymali dyspensę od swojego pasterza. Dobrowolne zaniedbanie tego obowiązku jest grzechem ciężkim.
Oznacza to, że opuszczenie niedzielnej lub nakazanej Mszy bez ważnej przyczyny jest poważnym wykroczeniem moralnym. Do świąt nakazanych w Polsce należą m.in.:
- Narodzenie Pańskiego (25 grudnia)
- Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia)
- Objawienie Pańskie (Trzech Króli, 6 stycznia)
- Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
- Wszystkich Świętych (1 listopada)
W tych dniach wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy tak samo jak w niedzielę. Kościół podkreśla, że udział we mszy powinien być pełny, łącznie z przyjęciem komunii świętej, o ile katolik jest do tego odpowiednio przygotowany.
Wielki Czwartek a Triduum Paschalne – czy musisz iść do kościoła?
Wielki Czwartek to ważny dzień Wielkiego Tygodnia. Tego dnia odbywają się dwie msze o fundamentalnym znaczeniu.
W katedrach przed południem odbywa się msza krzyżma świętego, nazywana również mszą olejów. W czasie tej mszy świętej biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo. Tak będzie również w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach i Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu.
Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. To właśnie dlatego Wielki Czwartek nazywany jest nieoficjalnie Dniem Księdza na pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa.
Mimo to, Wielki Czwartek nie jest zaliczany do świąt nakazanych. Żaden z dni Triduum (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota) nie figuruje na liście uroczystości, w które udział we Mszy jest obowiązkowy.
Konferencja Episkopatu Polski potwierdza, że uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest nakazane, a nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z grzechem. Innymi słowy, wierni nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy w Wielki Czwartek (ani w nabożeństwach Wielkiego Piątku czy Wigilii Paschalnej) pod sankcją grzechu ciężkiego.
Należy jednak pamiętać, że Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (pierwszy dzień Wielkanocy) jest już świętem nakazanym. Episkopat przypomina, że udział we Mszy w samą Wielkanoc jest obowiązkowy, a obowiązek niedzielny można spełnić także poprzez obecność na liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.
W Wielki Czwartek udział w mszy jest zalecany
Wielki Czwartek pozostaje dniem, w którym udział w liturgii jest dobrowolny, ale gorąco zalecany przez duszpasterzy. Kościół zachęca wiernych, aby w miarę możliwości licznie uczestniczyli w Mszy Wieczerzy Pańskiej i całym Triduum Paschalnym, gdyż stanowi ono "źródło światła" dla całego roku liturgicznego i pozwala głębiej przeżyć tajemnicę Paschy Chrystusa. Udział w tych uroczystościach – choć nie nakazany – jest wyrazem wiary i sposobem na pełniejsze przygotowanie się do radości Niedzieli Zmartwychwstania.