Wydarzenia

Marsz Autonomii Śląska przeszedł ulicami Katowic. "Hajmatu nie oddomy". Skrytykowano prezydenta Polski

Marsz Autonomii Śląska po raz kolejny przeszedł ulicami Katowic. Odbywa się on w stolicy województwa Śląskiego od od 2007 roku. Tegoroczny odbył się pod hasłem "To my, naród śląski” ("To my, ślonsko nacyjo").

Autonomiści przeszli przez Katowice z hasłem "To my, naród śląski” 

W sobotę, 13 lipca odbył się Marsz Autonomii Śląska. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 12 na placu Wolności w Katowicach. Tegoroczne hasło Marszu Autonomii Śląska brzmi: "To my, naród śląski” ("To my, ślonsko nacyjo"). Tegorocznym postulatem uczestników marszu jest uznanie śląskiej mniejszości etnicznej. 

Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek spełnienia jednego z naszych kluczowych postulatów, a więc uznania języka śląskiego, a kto wie, czy nie tego bardziej ambitnego postulatu, jakim jest uznanie śląskiej mniejszości etnicznej - powiedział w rozmowie z PAP Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska. 

W tym roku Ślązacy byli bliscy uznania ich za mniejszość etniczną a tym samym języka śląskiego. Projekt ustawy przeszedł pomyślnie głosowanie w Sejmie i Senacie. Veto postawił jednak prezydent Andrzej Duda. 

Na chwilę obecną w Polsce uznane są cztery mniejszości etniczne: karaimska, łemkowska, romska i tatarska. Poza tym ustawa rozpoznaje jeden język regionalny "kaszubski) i dziewięć mniejszości narodowych, które stanowią odrębną grupę. Gdyby Ślązaków uznano za mniejszość etniczną, język śląski automatycznie zyskałby prawne uznanie.

Tegoroczny marsz przyciągnął trochę więcej osób niż w poprzednim. Sam przemarsz był wyjątkowo bardzo polityczny. Uczestnicy na transparentach przedstawili 14 śląskich noblistów, ale odniesiono się też do prezydenta Andrzeja Dudy określając go ironicznie "Głównym specjalistą od historii śląska" zestawiając go z Władymirem Putinem, którego nazwano "głównym specjalistą od historii Ukrainy. 

Na czele marszu jechał samochód z kukłą prezydenta nawiązującą do jego uzasadnienia, dlaczego zawetował język śląski. 

Niedające się wykluczyć działania hybrydowe, jakie mogą być podjęte w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, związane z prowadzoną wojną za wschodnią granicą, nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej. Ochronie zachowania tożsamości narodowej służy w szczególności pielęgnowanie języka ojczystego.