Turystyka

Malowniczy ogród botaniczy nad Odrą zachwyca turystów. To jedyne takie miejsce w Polsce

Tegoroczna jesień przyniosła kolorowy "zakwit" drzew. Przechadzając się lasami i parkami można zauważyć już pierwsze oznaki jesieni. Nową porę roku można także dostrzec w Raciborzu. Lokalny ogród botaniczny, znany pod nazwą Arboretum, skąpany jest w jesiennych kolorach. Zobaczcie sami.

Spis treści

  1. Gdzie znajduje się Arboretum Bramy Morawskiej?
  2. Atrakcje Arboretum Bramy Morawskiej
  3. Jaką historię skrywa Arboretum w Raciborzu?

Gdzie znajduje się Arboretum Bramy Morawskiej?

Racibórz jest jedną z dwóch stolic historycznych Górnego Śląska. W mieście tym swoją siedzibę mieli książęta opolsko-raciborscy. Dzięki temu do dziś zachowało się wiele cennych zabytków, m.in. kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego, zwana perłą gotyku śląskiego oraz kościół parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pochodzący z XIII wieku.

Oprócz części historycznej Racibórz skrywa w swoim "sercu" malowniczy ogród botaniczny znany pod nazwą Arboretum Bramy Morawskiej. Znajduje się on we wschodniej części miasta, po prawej stronie Odry. Ponadto kompleks ten jest częścią" Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Atrakcje Arboretum Bramy Morawskiej

Ten znany raciborski ogród botaniczny (w Google oceniło go ponad dwa tysiące osób, średnia ocena to 4,7 na 5) zajmuje powierzchnię ponad 160 hektarów, w związku z czym jest idealnym miejscem do długich jesiennych spacerów. Kompleks ten można podzielić na dwa obszary. Pierwszy z nich zajmuje powierzchnię 35 ha, na którym znajduje się zagospodarowany i ogrodzony ogród właściwy, w którym zasadzono kolekcje roślin i ośrodki dydaktyczne. Drugi obszar to część przyrodniczo-krajobrazowa z fragmentami naturalnej przyrody.

Arboretum znane jest głównie z licznych okazów starodrzewu, w tym m.in. dębów o czterometrowym obwodzie. Gatunkami dominującymi na terenie kompleksy są sosna zwyczajna (zajmuje 79 ha), świerk pospolity oraz dąb szypułkowy. Na terenie arboretum znajduje się także ogromny obszar, na którym rosną 160-letnie sosny i dęby, lipy i świerki oraz ponad 100-letnie lipy i graby.

Ponadto na terenie ogrodu rosną rośliny podlegające ochronie, w tym m.in. ciemiężyca zielona, wawrzynek wilczełyko, zimowit jesienny, lilia złotogłów, storczyk męski.

Warto wiedzieć także o tym, że na terenie kompleksu znajduje się również mini-zoo, które mieści ok. stu zwierząt. Oprócz tego znajdziemy tam także wczesnośredniowieczne kurhanowe cmentarzysko ciałopalne oraz trzy stawy (Żabi, Cienisty i Szuwarowy).

Zobaczcie zdjęcia Arboretum Bramy Morawskiej w jesiennej odsłonie.

Jaką historię skrywa Arboretum w Raciborzu?

Pierwszymi właścicielami terenów, na których mieści się arboretum, byli Piastowie Śląscy. W XIII wieku kompleks przejęli cystersi i to oni odpowiadają za większość obecnego ukształtowania arboretum. W 1928 roku teren ten przejęło miasto Racibórz. Natomiast ogród został utworzony w 2000 roku.

Arboretum Bramy Morawskiej zostało utworzone w 2000 r. na powierzchni 162 ha lasu Obora w Raciborzu w celu ochrony ginących gatunków i siedlisk w miejscu ich naturalnego występowania - czytamy na stronie śląskie.travel.pl