Supertoaleta stanie na Tylnej Mariackiej w Katowicach
Tylna Mariacka w Katowicach od wielu miesięcy zmienia oblicze. Ze ściany jednego z budynków na przechodniów patrzy świętej pamięci Zbigniew Wodecki, wzdłuż ulicy powstał najnowocześniejszy w Polsce automatyczny parking (który niby już działa, ale zwykły Kowalski nie może jeszcze z niego skorzystać), a lada chwila mają zniknąć ohydne kontenery na śmieci znajdujące się niedaleko wejścia do tunelu pod linią kolejową. Wisienką na torcie ma być nowoczesna toaleta publiczna, która również stanie nieopodal tego tunelu.
Będzie to prefabrykowany, jednopoziomowy obiekt z trzema kabinami - damską, męską oraz przystosowaną do korzystania z niej przez osoby z niepełnosprawnościami. Obiekt będzie także przyjazny rodzicom i wyposażony w opuszczany przewijak dla niemowląt - tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która realizuje zadanie w imieniu miasta.
Dla kogo toaleta na Tylnej Mariackiej? Na pewno nie dla biednych
To nie wszystkie zalety nowej toalety, która stanie na Tylnej Mariackiej. W środku będzie antypoślizgowa podłoga. Toaleta będzie też wyposażona w podgrzewaną podłogę czy automatyczną dezynfekcję muszli. Na koniec rzecz najważniejsza - jak się będzie można do niej dostać. Otóż nie będzie łatwo. Tak zwaną babcię klozetową zastąpi specjalny terminal, który będzie pobierał opłaty dokonywane kartą, telefonem czy gotówką.
No i ostatnia zaleta: toaleta ma być idiotoodporna, a to znaczy, że wandale - przynajmniej w teorii, nie powinni dać rady jej zniszczyć. Przy umywalkach będzie bowiem zamontowane nietłukące się, bezpieczne lustro, a kosz na śmieci zostanie wyposażony w czujnik dymu oraz system gaszący.
Zespół śmietnikowy na Tylnej Mariackiej zastąpi... zespół pojemników. Estetyczny
To nie koniec zmian na Tylnej Mariackiej. Ulica ma zyskać na estetyce dzięki likwidacji śmietników, które znajdują się na wylocie tej ulicy. Ma je zastąpić specjalna przestrzeń z pojemnikami na śmieci. Przy murze oporowym i budynku toalety stanie zespół 14 pojemników ukrytych za ozdobną elewacją ze stalowych paneli z wyciętymi wzorami. Pojemniki na śmieci mają być większe niż standardowe i mieć wysokość ponad 2 metrów. Tradycyjnie montuje się je częściowo pod ziemią, jednak w tym przypadku nie jest to możliwe.
- Dlatego zdecydowaliśmy się postawić je na gruncie i zaprojektować podest, z którego będzie umożliwiony dostęp do górnych włazów i wyrzucania w ten sposób odpadów. Obudowa pojemników będzie ponadto zabezpieczona zamykaną furtką - mówi Agnieszka Dutkiewicz.
Cała inwestycja na ul. Tylna Mariacka w Katowicach ma kosztować 1 230 000 zł brutto.