Łukasz Kohut rozstaje się z Nową Lewicą

i

Autor: FB Łukasz Kohut

Polityka

Łukasz Kohut rozstał się z Nową Lewicą. Wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy KO

2024-04-24 18:30

Europoseł Łukasz Kohut znajdzie się na liście Koalicji Obywatelskiej w woj. śląskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 24 kwietnia polityk ogłosił że rozstaje się z Nową Lewicą. Powodem był wewnętrzny spór dotyczący układania listy przed eurowyborami.

Sensacja na Śląsku. Łukasz Kohut wystartuje w eurowyborach z listy KO

W środę, 24 kwietnia Łukasz Kohut wydał oświadczenie, w którym oficjalnie poinformował że odchodzi z Nowej Lewicy. Powodem zmian miał być wewnętrzny spór dotyczący układania listy przed eurowyborami.

Uważam, że to mieszkańcy województwa śląskiego, a nie warszawskie władze powinny decydować jakich chcą mieć przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. W związku z powyższym podjąłem decyzję o starcie do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Obywatelskiej, która zapewniła mi szansę startu w tych wyborach - przekazał w mediach społecznościowych.

Europoseł przekazał PAP, że znajdzie się na trzecim miejscu listy KO do Parlamentu Europejskiego w woj. śląskim. Liderem tej listy będzie Borys Budka, który obecnie kieruje Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Spór w Nowej Lewicy. Łukasz Kohut odchodzi z partii

Spór wewnątrz lewicowej koalicji, który politycy jej różnych frakcji toczyli m.in. w mediach społecznościowych, dotyczy miejsc na liście do Parlamentu Europejskiego w woj. śląskim. Regionalne struktury Nowej Lewicy chciały, aby jej liderem był Kohut, który w 2019 r. zdobył tutaj mandat europosła. Pierwsze miejsce ma jednak otrzymać kandydat wskazany przez partię Razem.

Dla mnie był, jest i zawsze będzie najważniejszy - Śląsk - region, który jest częścią i demokratycznej i europejskiej Polski. Dlatego dalej chciałbym być Waszym, śląskim głosem regionu w Parlamencie Europejskim. Ale to zależy tylko od Was - dodaje Kohut.

Przypomnijmy, że w 2019 r. Kohut otrzymał w woj. śląskim 48 783 głosy, a cały komitet Wiosna, z którego startował, w sumie 93 120 głosów.

Źródło: PAP/Patryk Osadnik

Quiz z gwary śląskiej. Czym jest bifyj? Co to znaczy gruba?

Pytanie 1 z 10
Co oznacza "gruba" po śląśku?