Telewizor

i

Autor: Pixabay Ściągnij aplikację pilota na swój telefon. Dzięki temu będziesz mógł drugiej osobie wyłączyć telewizor lub wyciszyć dźwięk. Telewizor się psuje? Ty będziesz znał przyczynę.

Media

Likwidacja abonamentu RTV. Zastąpi go nowa opłata w wysokości 108 zł. Kto ją poniesie?

O tym, że Polacy unikają płacenia abonamentu RTV, wiedzą wszyscy. Z roku na rok wpływy z daniny są coraz mniejsze i media publiczne są zmuszone szukać innych źródeł finansowania. Dlatego pojawił się pomysł, by abonament RTV zlikwidować, a w jego miejsce wprowadzić nową daninę. Będzie taniej czy drożej? Wyjaśniamy w artykule.

Polacy nie płacą abonamentu RTV

Media publiczne należą do społeczeństwa i jako takie są finansowane przez obywateli. Polacy każdego roku przekazują środki na działanie radia i telewizji w ramach abonamentu RTV. Obowiązek uiszczania miesięcznych opłat - bądź uiszczenia opłaty abonamentowej za cały rok - wynika z użytkowania odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Aby opłacić abonament, należy zarejestrować posiadane odbiorniki na poczcie.

Jednak coraz więcej Polaków unika tego obowiązku, nie rejestrując odbiorników. Z roku na rok wpływy z abonamentu są coraz mniejsze i mediom publicznym brakuje pieniędzy na prowadzenie działalności. Dlatego pojawił się rewolucyjny pomysł jego likwidacji. W zamian wprowadzona zostanie nowa opłata.

Abonament RTV ma zastąpić nowa opłata

Mowa o opłacie audiowizualnej. Należałoby ją uiścić raz w roku za każdego domownika. Proponowana kwota to 108 zł.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że opłata jest niższa niż abonament RTV. Dziś za telewizor należy zapłacić 27,30 zł miesięcznie, czyli 327,60 zł w skali roku. Ale to mylne wrażenie.

Opłata audiowizualna byłaby naliczana względem każdego domownika w przedziale wiekowym od 26 do 75 lat. Co oznacza, że jej ostateczna kwota byłaby różna w zależności od liczby dorosłych członków rodziny.

Przykładowo rodzina z dwójką małych dzieci zapłaciłaby rocznie 216 zł. Ale już w przypadku rodziny z dwójką dorosłych dzieci opłata wzrosłaby do 432 zł w skali roku. A to ponad 100 zł więcej, niż dzisiejsza kwota abonamentu RTV.

Opłata audiowizualna będzie rozliczna z PIT-em

Kolejna istotna zmiana dotyczy możliwości unikania obowiązku zapłaty. W przypadku abonamentu RTV jest to bardzo proste i powszechne. W przypadku opłaty audiowizualnej nie będzie na to szans. Nowa danina ma być pobierana w ramach corocznego rozliczania PIT.

Kiedy opłata audiowizualna zacznie obowiązywać? 

Początkowo mówiło się, że nowa opłata zostanie wprowadzona w 2025 roku. Jednak wiosną temat ucichł. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy opłata audiowizualna wejdzie w życie - a jeśli tak, to kiedy.