Która wieś woj. śląskiego jest najdalej wysunięta na północ?
Województwo śląskie pod względem powierzchni zajmuje jedynie 3,9 procent całej powierzchni Polski. Nie oznacza to, że nasz region to mały obszar. W wymiarze północ-południe województwo rozciąga się na długości 189 km, natomiast w wymiarze wschód-zachód rozpiętość województwa wynosi 138 km.
Mało kto wie, że najbardziej wysuniętym na północ regionu punktem jest lokalizacja o szerokości geograficznej 51°05′57″, Punkt ten należy do powiatu kłobuckiego, a konkretnie do gminy Popów i miejscowości Lelity, która graniczy bezpośrednio z województwem łódzkim.
Wieś ta zamieszkiwana jest przez zaledwie kilkadziesiąt osób i często staje się destynacją turystów, szukających kontaktu z naturą i ucieczki od miejskiego zgiełku.
Z czego znana jest wieś Lelity?
Lelity to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Popów. W latach 1975–1998 miejscowość ta administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.
Miejscowość ta, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku, zamieszkiwana jest przez zaledwie 64 osoby. Lelity są bujnie porośnięte lasami. Mieszkańcy często relaksują się przy przepływającej przez wieś rzece Warcie. Na terenie wsi znajduje się zaledwie kilkanaście zamieszkałych domów mieszkalnych. Jedną z niewielu działających firm na terenie Lelit jest dostawca nawozów Jan Bociąga.
Przez tą niewielką wieś pociągnięty jest również szlak kolejowy, a mieszkańcy mogą korzystać z miejscowych przystanków autobusowych. Przez granicę z województwem łódzkim przepływa także rzeka Warta.
Dzięki skromnej liczbie mieszkańców i leśnemu otoczeniu wieś zyskuje wyjątkowy klimat, który warto poznać przy okazji bliższych lub dalszych wycieczek po regionie.
Zobaczcie w galerii, jak wygląda wieś Lelity.
