Zima to trudny czas dla wielu zwierząt, w tym dla kotów, które spędzają większość czasu na dworze. Chłodne temperatury, śnieg, lód i ograniczony dostęp do jedzenia czy schronienia mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Dodatkowo, ryzyko wypadków na oblodzonych drogach czy kontaktu z niebezpiecznymi substancjami, jak sól drogowa, dodatkowo zwiększa niebezpieczeństwo. Jak możemy pomóc tym zwierzętom przetrwać zimę i zadbać o ich zdrowie i życie?
Z pomocą nadchodzi fundacja "Mam kota na punkcie psa" z Czechowic-Dziedzic, która utworzyła swoją akcję - Korytarz Życia dla Kotów wykorzystującą popularność malowanych kamyczków, jakie zalały w ostatnich miesiącach całą Polskę. Jak zaznaczają wolontariusze - "jedyne koty, które mogą bezpiecznie znaleźć się "na ulicy" to te malowane na kamieniach".
Akcja ma przede wszystkim edukować społeczeństwo w zakresie bezpieczeństwa zwierząt poprzez malowane kamyczki, które będą rozrzucane w wielu miejscowościach. Na kamykach będą namalowane wesołe kotki a na odwrocie znajdzie się nazwa akcji, którą znajdziemy na portalu społecznościowym. Dzięki temu osoba, która taki kamyk znajdzie, będzie mogła samodzielnie zaznajomić się z ważnymi informacjami na temat pomocy zwierzakom.
Jak pomagać kotom? Oto, co chce przekazać czechowicka fundacja
Fundacja z Czechowic-Dziedzic poprzez akcję chce przenieść siłę ciężkości na pomoc bezdomnym kotom, ale te zasady pasują również do innych zwierząt, które mogą nie przetrwać zimy. Dlatego, kiedy spotkamy bezdomne, wycieńczone zwierzę, wykonajmy następujące kroki:
- Zgłoś go do lokalnej organizacji, np. Fundacji Mam kota na punkcie psa.
- Jeśli możesz, zabezpiecz go tymczasowo i opublikuj ogłoszenie, np. na lokalnym Spotted.
- Jeśli właściciel nie zostanie odnaleziony, skontaktuj się ze Strażą Miejską, która przekaże kota do Schroniska „Reksio” w Bielsku-Białej.
- Kot ranny? Zgłoś to Straży Miejskiej – zapewnią mu pomoc weterynaryjną na koszt miasta.
Jeśli zauważysz płochliwe koty bez właściciela, zgłoś je do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Czechowicach-Dziedzicach. Koty zadbane i wychodzące nie wymagają interwencji, chyba że są zaniedbane lub krzywdzone.
Ważne zasady opieki:
- Karm koty odpowiednim mięsem lub karmą wysokomięsną, unikaj resztek czy produktów ze zbożami.
- Zgłaszaj koty rozmnażające się do właściwego wydziału, aby przeprowadzono sterylizację lub kastrację.
- Oznaczaj koty czipami i rejestruj je w bazach, np. Safe Animal.
- Pomagaj kotom mądrze i z troską – bądź odpowiedzialnym opiekunem! - apelują wolontariusze.
Korytarz Życia dla Kotów funkcjonuje podobnie do grup typu "kamyczki" na Facebooku, gdzie użytkownicy pomalowanie kamienie zabierają w podróż po całym świecie, tak, aby następy znalazca mógł wziąć go w kolejne miejsce. Każdy z przystanków jest dokumentowany zdjęciem i dodawany na grupę z zapisem kodu pocztowego, dzięki któremu pierwotny właściciel może odnaleźć o nim informację. W tej sytuacji kamyczki z kotami dodawane są na fanpejdż Korytarz Życia dla Kotów.