Kopalnie z gorszym wynikiem. Wydobyły 300 tys. mniej węgla, niż planowano

i

Autor: Archiwum Kopalnie z gorszym wynikiem. Wydobyły 300 tys. mniej węgla, niż planowano

Kopalnie z gorszym wynikiem. Wydobyły 300 tys. mniej węgla, niż planowano

2022-11-04 12:29

Wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik poinformował w Sejmie, że po pierwszych trzech kwartałach polskie kopalnie wydobyły 0 300 tysięcy ton mniej węgla, niż pierwotnie planowano.

Wydobycie węgla w Polsce

Jak poinformował wiceminister Piotr Pyzik, od grudnia do września tego roku krajowe wydobycie węgla energetycznego wyniosło 30,2 mln ton, z czego 28,9 mln ton to wydobycie węgla w spółkach Skarbu Państwa. Natomiast krajowa sprzedaż tego surowca osiągnęła 30,86 mln ton. Jak wskazał, aktualne plany wydobycia węgla energetycznego były więc mniejsze o 300 tys. ton. Zaznaczył przy tym, że plany zostały zwiększone wobec pierwotnych założeń po 24 lutym, czyli po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę. 

- Plany przyjęte po wybuchu wojny zawierają wyższe cele, gdyż wydobycie węgla kamiennego w spółkach wydobywczych objętych pomocą publiczną miało systematycznie maleć (...). Sytuacja diametralnie zmieniła się po 24 lutego, dlatego podjęto decyzję o aktualizacji planów wydobywczych na bieżący rok - tłumaczy Pyzik cytowany przez RMF FM.

Mniejsze wydobycie węgla w Polsce. Jaki jest powód?

Pyzik poinformował, że wydobycie węgla przez spółki Skarbu Państwa odbywa się przy wykorzystaniu maksymalnego potencjału wydobywczego i organizacyjnego, ale na kopalniach występują też zdarzenia, które mocno wpływają na organizację pracy. - To jest niezwykle istotne, bo to są specyficzne, bardzo trudne warunki, które mają znaczący wpływ na poziom wydobycia. Przyczynami niewykonania planów wydobywczych są nadzwyczajne zdarzenia wynikające z trudnych warunków geologiczno-górniczych - tłumaczył w Sejmie. 

Wśród zdarzeń mających ogromny wpływ na wydobycie wymienił m.in. wstrząsy wysokoenergetyczne, pożary endogeniczne, zapalania metanu oraz znaczące zaburzenia geologiczne, których - jak zaznaczał - nie można było przewidzieć. - Nie chcemy wydobywać węgla kosztem zdrowia i życia górników - podkreślił.

Jak wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu podanych przez RMF FM, w ciągu trzech kwartałów tego roku wielkość krajowego wydobycia węgla kamiennego (łącznie: energetycznego i koksowego) wyniosła ok. 39,5 mln ton wobec ok. 40,9 mln ton w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 r., a sprzedaż zbliżyła się do 40,4 mln ton wobec ok. 42,8 mln ton przed rokiem.