Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach straci koncesję? O to wnioskują prawnicy

i

Autor: Krzysztof Kwaśny

Śląsk

Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach straci koncesję? Wniosek trafił do ministerstwa

2025-05-07 18:58

Prawnicy z fundacji Frank Bold złożyli do ministra klimatu i środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Jak twierdzą, kopalnia przestała naprawiać szkody i wypłacać należności za szkody górnicze, czym narusza zasady koncesji. Działania fundacji popiera rada gminy.

Wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia

7 maja 2025 roku fundacja Frank Bold opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat, w którym poinformowała o złożeniu wniosku o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia do ministra klimatu i środowiska. 

Powodem tej decyzji jest dramatyczna sytuacja ludzi mieszkających w Goczałkowicach-Zdroju. Popękane ściany, krzywe podłogi, przymusowe wyprowadzki i kosztowne naprawy to ich codzienność. Mieszkańcy jednomyślnie wskazują winnego – to PG Silesia, prywatna kopalnia węgla kamiennego działająca w Czechowicach-Dziedzicach.

Żyjemy w ciągłym strachu i poczuciu zagrożenia. Działalność kopalni doprowadziła do zniszczenia wielu domów, a niektórych mieszkańców pozbawiła dachu nad głową. Nie wiemy, czy nasze domy wytrzymają i czy obudzimy się następnego dnia. Bo kiedy rozpada się dom, rozpada się całe życie – mówi Dorota Jaskuła, mieszkanka Goczałkowic-Zdroju.

Jak przypomina fundacja, w związku z problemami finansowymi w listopadzie 2024 roku kopalnia rozpoczęła postępowanie sanacyjne. Już wcześniej zakład przestał naprawiać szkody górnicze wyrządzane na terenie Goczałkowic-Zdroju oraz regulować należności wynikające z zawartych ugód dotyczących szkód górniczych.

Kopalnia uważa, że nie jest w stanie kontynuować naprawy szkód w dotychczasowym zakresie. Jednak zgodnie z treścią koncesji oraz prawa górniczego i geologicznego – jest do tego zobowiązana. Zaniechanie oznacza, że kopalnia nie wypełnia warunków określonych koncesji, a to jest podstawą do jej cofnięcia. W obecnej patowej sytuacji cierpią mieszkańcy, minister może ją zakończyć – mówi Katarzyna Leśko, radczyni prawna z Frank Bold.

Śląsk Radio ESKA Google News

Mieszkańcy Goczałkowic-Zdroju mają dość

Wniosek fundacji o cofnięcie koncesji dla kopalni został poparty przez lokalny samorząd. W marcu tego rada gminy Goczałkowice-Zdrój podjęła uchwałę, w której udzieliła poparcia dla działań prawników Frank Bold.

Gmina Goczałkowice-Zdrój od 2013 roku podejmuje działania prawne przeciwko koncesji na wydobycie węgla kamiennego przyznanej spółce PG Silesia. Niestety dotychczasowe postępowania sądowe ograniczały się głównie do kwestii formalnych. Wspieramy więc działania organizacji społecznych, które mogą realnie wpłynąć na przebieg sprawy i wnieść do niej nowe argumenty. Wniosek złożony przez Fundację Frank Bold o cofnięcie koncesji to dla nas szansa na szybsze i rzetelne rozpatrzenie tej sprawy – mówi Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.

Zdaniem Katarzyny Leśko z fundacji Frank Bold, dopóki Silesia prowadzi działalność, dopóty szkody będą powstawać i to właśnie kopalnia zobowiązana jest je naprawiać.

Skarb Państwa przejmie odpowiedzialność za szkody dopiero wtedy, kiedy przedsiębiorca przestanie istnieć. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednie decyzje zapadły jak najszybciej. Mieszkańcy Goczałkowic-Zdroju zasługują na życie bez strachu i ciągłej walki o swoje domy. Cofnięcie koncesji może być pierwszym krokiem do przywrócenia im poczucia bezpieczeństwa i nadziei na odbudowę tego, co zostało zniszczone –uważa radczyni prawna.

Atrakcje turystyczne w Goczałkowicach-Zdroju

Quiz. Trudne zdania po śląsku. Przetłumacz na język polski
Pytanie 1 z 10
Przetłumacz ze śląskiego na polski: U ōmy we szranku znodli my krauza kotlokōw