Tak wygląda kopalnia "Ignacy" w Rybniku z klocków Lego. Powstał specjalny model
Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego "Ignacy" znajduje się w rybnickiej dzielnicy Niewiadom przy ul. Mościckiego. Została udostępniona zwiedzającym w 1999 roku. W 2022 kompleks został całkowicie zrewitalizowany i udostępniono wówczas wszystkie możliwe atrakcje. Nastąpiło to w 230. rocznicę powstania kopalni Hoym, jak pierwotnie nazywał się ten zakład.
O kopalni znów jest teraz głośno, ponieważ doczekała się własnego modelu zbudowanego z kultowych klocków Lego. Skonstruował go Michał Duda z Łodzi, który jest, tak naprawdę od zawsze, wielkim pasjonatem klocków. I razem ze swoimi przyjaciółmi tworzy zespół "Zbudowane z klocków". Na swojej stronie internetowej dzielą się zdjęciami kolejnych swoich projektów, które robią wrażenie. Nie inaczej jest z "Ignacym".
Polecany artykuł:
Tak prezentuje się na zdjęciach wspomniany model:
Model rybnickiej kopalni składa się z 562 klocków. Po złożeniu ma wymiary 25,6 na 6,4 cm. Jest wysoki, bo ma 18 cm (wszystko przez wieżę ciśnień).
– Model przygotowaliśmy dla Urzędu Miasta Rybnika oraz przedstawicieli samej kopalni. Zostaliśmy też przez wszystkich bardzo ciepło przyjęci i oprowadzeni po obiekcie – czytamy na stronie internetowej zespołu "Zbudowane z klocków".
Kopalnia z klocków została stworzona w stylu makiet Lego Architecture. Oznacza, to, że nie będzie ona odstawała od fabrycznych zestawów z Szanghaju, Tokio czy Nowego Jorku.
Przedstawione w modelu są następujące obiekty:
- Szyb Głowacki,
- Maszynownia szybu Kościuszko,
- Wieża ciśnień,
- Szyb Kościuszko.
W tle natomiast dostrzeżemy zielone wzgórza i dawne hałdy. Całość ozdobiona jest tabliczką z nazwą miasta. Imponujący jest także czas poświęcony na projektowanie i testowanie tego modelu. To wszystko zajęło kilka tygodni, łącznie ok. 113 godzin.
– Projektowanie modelu było bardzo trudne. Jak w takiej małej skali oddać ażurową konstrukcję szybów? Jak oddać ich kształt? Jak odwzorować niewielkie okna innych budynków? W jaki sposób oddać skomplikowaną marzynerię maszynowni? Mierzyliśmy się z tymi zagadkami przez wiele godzin, robiąc wiele fizycznych prototypów i sprawdzając jak będą wyglądać, aż w końcu uzyskaliśmy zadowalający nas efekt – wszystko oddane jest w skali, łatwe w budowie, stabilne w konstrukcji – czytamy w sieci.
Zestaw powstał w zaledwie kilku egzemplarzach. Czy można je dostać? Tak, ale trzeba zgłosić się do kopalni. Są wystawione na sprzedaż, a jeden komplet kosztuje ok. 700 zł.
Kopalnia "Ignacy". Krótka historia
Przypomnijmy, że zabytkowa kopalnia "Ignacy" od lat jest częścią Szlaku Zabytków Techniki. W 2021 roku obiekt dołączył także do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Natomiast w listopadzie 2023 roku kopalnia została członkiem Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Kopalnia "Ignacy" powstała w 1792 roku pod nazwą Hoym i jest najstarszą w okręgu rybnickim. W 1936 przyjęła obowiązującą nazwę na cześć prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Od 1968 roku funkcjonowała jako ruch Ignacy Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowy. Zakończono tu eksploatację w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.