Wiadomości

Kolejne kamienice w Cieszynie mogą się zawalić. "Istnieje zagrożenie" - mówi burmistrz

Zawalona kamienica w Cieszynie pogrzebała dwie ofiary. W całym mieście ogłoszono żałobę i odwołano zabawę sylwestrową na Rynku. Na teren gruzowiska do tej pory nie mogą wejść prokuratorzy i biegli, bo sąsiednie kamienice również stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia.

W Cieszynie ogłoszono żałobę po zawaleniu kamienicy przy ul. Głębokiej. W wyniku katastrofy zginęły dwie osoby. Kilka innych zostało poszkodowanych i przebywa pod opieką psychologów. Wprowadzenie żałoby oznacza odwołanie wszelkich zabaw sylwestrowych na Rynku, z wyjątkiem koncertu muzyki klasycznej w teatrze. To jednak żaden problem, bo mieszkańcy i tak nie chcieliby się bawić w obliczu tak ogromnej tragedii.

Potworny trzask obudził nas w nocy. Wylecieliśmy przed dom. Widok był straszny. Znałam panią, która zginęła. Była bardzo sympatyczna. Nie wiem, jak to się mogło stać. Mówią, że wybuchł gaz. Od tego czasu zakręcamy wszystkie kurki - mówi Izabela Seremak, mieszkająca przy ul. Głębokiej.

Groźba zawalenia kamienic w Cieszynie

Znacznie większym problemem jest zagrożenie ze strony budynków sąsiadujących z zawaloną kamienicą, stojącą jeszcze dwa dni temu przy ul. Głębokiej pod numerem 32. Biegli i inspektorzy nadzoru budowlanego nie są pewni, czy pozostałe kamienice są stabilne. Dlatego zdecydowano o ewakuacji mieszkańców. Na razie do środka nie są wpuszczane żadne osoby postronne.

Szczęśliwie nikogo nie było w środku w czasie wybuchu, bo lokatorzy wyjechali na święta. Straty z pewnością są ogromne. Ale nikt jeszcze nie wie, czy da się coś uratować. Na razie nie wpuszczono nas do środka - mówi Agnieszka Farna, współwłaścicielka mieszkania.

Teraz czeka nas odgruzowywanie i zabezpieczenie ścian budynku, które bezpośrednio sąsiadowały z kamienicą nr 32 z obu stron. To są budynki aktualnie wyłączone z użytkowania i są niebezpieczne. Wyrwa, która powstała w ścianie szczytowej zagraża zarówno tym, którzy prowadzą prace, jak i tym, którzy wkrótce się pojawią. Być może czeka nas niezbędna rozbiórka, ale o tym zdecyduje powiatowy inspektor nadzoru budowlanego - mówi burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz.

Kiedy mieszkańcy wrócą do mieszkań?

Mieszkańcy kamienic, które zostały ewakuowane, trafili pod opiekę w schronisku młodzieżowym. Wygląda na to, że powrót do mieszkań nie będzie możliwy w najbliższych dniach. Jedna z tych kamienic jest komunalna, druga należy do wspólnoty mieszkaniowej. Biegli na bieżąco oceniają stabilność pozostałych kamienic i na razie wstępnie mówią o konieczności rozebrania ścian zagrażających zawaleniem.

Chcielibyśmy jak najszybciej otworzyć ulicę Głęboką, bo znajdują się tutaj firmy i lokale użytkowe, ale na razie trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie i posprzątaniu gruzowiska. A to musi potrwać. Na pewno konserwator zabytków będzie nalegał, aby to miejsce w przyszłości odbudować, bo znajduje się w najstarszej zabytkowej części miasta - mówi burmistrz Cieszyna.

Ulica  Głęboka w Cieszynie, przy której doszło do zdarzenia, liczy około 400 m i przebiega od głównego placu miasta w bezpośrednie pobliże mostu granicznego z Czechami. Wzdłuż niej po obu stronach stoją przylegające do siebie kamienice. Ściany domów znajdujących się po obu stronach zawalonego budynku zostały objęte ogniem.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Infolinia dla poszkodowanych w wyniku zawalenia kamienicy

Miasto uruchomiło specjalną infolinię dla osób poszkodowanych w wyniku zawalenia się kamienicy nr 32 przy ul. Głębokiej

Telefon infolinii: 33 479 43 80

Infolinia czynna:

  • 30 grudnia i 31 grudnia do godziny 18:00
  • po godzinie 18:00 kontakt do Straży Miejskiej: 986
Ciekawostki o Śląsku QUIZ Sprawdź, czy znasz zaskakujące fakty
Pytanie 1 z 14
W tym śląskim zamku jest aż 99 wież. To: