Nowa inwestycja w Katowice Airport
W czwartek 22 sierpnia Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze podpisało umowę na pierwszy etap budowy nowej bazy dla działów transportu i eksploatacji lotniska Katowice Airport. Umowę wartą blisko 20 mln zł podpisano z firmą Budimex SA.
W ramach podpisanej umowy powstanie m.in. dwukondygnacyjny budynek administracyjno-socjalny o powierzchni 470 m kw., hala garażowo-warsztatowa o powierzchni 2,3 tys. m kw. z dziewięcioma stanowiskami dla oczyszczarek lotniskowych, infrastruktura drogowa (place manewrowe, drogi wewnętrzne, chodniki) oraz teletechniczna.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Dział eksploatacji lotniska oraz dział transportu i utrzymania maszyn mają ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w części zastrzeżonej portu. Pierwszy z nich odpowiada za utrzymanie gotowości eksploatacyjnej pola ruchu naziemnego, a w tym drogi startowej, dróg kołowania i stanowisk postojowych lotniska. Odpowiada również za prowadzenie „Akcji Zima” i za utrzymanie obszarów trawiastych na terenie portu. W jego dyspozycji są specjalistyczne sprzęty takie jak oczyszczarki lotniskowe, pługi wirnikowe, polewarki i wysokowydajne zestawy koszące. Drugi dział, transportu i utrzymania maszyn, odpowiada za m.in. stan techniczny pojazdów i sprzętu należącego do GTL oraz ich poprawną eksploatację.
- Bezpieczeństwo operacji lotniczych jest w gronie priorytetowych zadań zarządzającego każdym lotniskiem. Zależy nam na tym, żeby działy odpowiedzialne za ten obszar, miały optymalne warunki pracy. Od wielu lat inwestujemy w nowoczesny sprzęt, który służy utrzymaniu bezpieczeństwa. Chcemy także podnieść jakość zaplecza socjalnego oraz technicznego, stąd decyzja o budowie nowej bazy dla działów transportu i eksploatacji lotniska - powiedział Artur Tomasik, prezes GTL.
Plan rozbudowy lotniska na lata 2024-2028
Budowa nowej bazy dla działów transportu i eksploatacji lotniska to tylko jedna z inwestycji wchodzących w program rozbudowy infrastruktury Katowice Airport na lata 2024-2028. Realizacja inwestycji ujętych w programie szacunkowo kosztować będzie ok. 1,5 mld zł.
W ramach programu największym przedsięwzięciem jest budowa głównego terminalu pasażerskiego o powierzchni 50 tys. m kw., wyposażonego w rękawy i połączonego tunelem ze stacją kolejową Pyrzowice Lotnisko. Pomiędzy głównym terminalem a stacją kolejową przewidziano również utworzenie centrum przesiadkowego dla komunikacji autobusowej.
W ramach programu zamówiona jest także dofinansowana ze źródeł UW budowa multimodalnego węzła do przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową, budowa czwartego hangaru do obsługi technicznej samolotów, drugiego terminalu towarowego, nowej strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz rozbudowa parkingów terenowych i budowa parkingu wielopoziomowego.
Najlepsze lotniska w 2024 roku na świecie. Zobaczcie ranking w poniższej galerii.