Kluczowa zapora w woj. śląskim wyłączona z użytku na kilka miesięcy. Istotny powód

i

Autor: Elektrownia Rybnik Kluczowa zapora w woj. śląskim wyłączona z użytku na kilka miesięcy. Istotny powód

Wydarzenia

Kluczowa zapora w woj. śląskim wyłączona z użytku na kilka miesięcy. Istotny powód

2024-11-12 12:10

Od czwartku 14 listopada zapora czołowa na Zalewie Rybnickim zostanie zamknięta. Przez kilka najbliższych miesięcy nie będą mogli z niej korzystać spacerowicze i rowerzyści.

Zapora w Śląskiem wyłączona z użytku

Zapora czołowa elektrowni Rybnik, która znajduje się na Zalewie Rybnickim, w czwartek, 14 listopada zostanie wyłączona z użytku - poinformował portal rybnik.com.pl cytując informację przesłaną przez PGE GiEK.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami korzystania z zapory czołowej zbiornika wodnego przy Elektrowni Rybnik korona zapory zostaje jak co roku zamknięta od 14 listopada 2024 roku do 31 marca 2025 roku dla osób korzystających z obiektu w celach rekreacyjnych. Ten czas zostanie wykorzystany na prace remontowe i utrzymaniowe obiektu - informuje spółka.

Zapora czołowa nad Zalewem Rybnickim to jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych mieszkańców Rybnika i okolic. Obiekt powstał w w 1972 roku jako część infrastruktury hydrotechnicznej Elektrowni Rybnik. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik wodny zwany Zalewem Rybnickim o pojemności ok. 22 mln m3 i długości ok. 7 km. Zalew stanowi popularne miejsce wypoczynku dla lokalnej społeczności i mieszkańców regionu. 

To najcieplejszy akwen wodny w Polsce i pierwsze miejsce, gdzie odbywa się inauguracja sezonu żeglarskiego. Na Zalewie Rybnickim organizowane są regaty, zawody surfingowe czy wędkarskie. Wokół zbiornika zlokalizowane są także wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe. Zalew ze względu na swoje położenie, na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich jest też enklawą dla wielu gatunków ptaków. Zimą jest jednym z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku, a podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko rzadkie gatunki wymienione w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ale również gatunki pospolite jak mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormoran.

Zamknięcie zapory nad Zalewem Rybnickim odbywa się co roku na okres kilku miesięcy. W tym czasie przeprowadzane są prace konserwacyjne. 

Czy znasz śląskie zawody? To trudny QUIZ nawet dla mieszkańców Górnego Śląska

Pytanie 1 z 10
Śląski baniorz to po polsku...