Co to jest Nagroda im. Kazimierza Kutza?
Nagroda im. Kazimierza Kutza została ustanowiona w 2020 roku z inicjatywy prezydenta Katowic Marcina Krupy, rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka i Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego. Założenie jest proste - nagroda ma honorować obszary działań, które były najbliższe jej patronowi. Do najważniejszych kryterium należą zatem sztuka, lokalność i polityka obywatelska.
Szansę na Nagrodę im. Kazimierza Kutza mają osoby, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, zajmują się działaniami lokalnymi i artystycznymi, cenią sobie wolność twórczą, a przy tym troszczą się o innych i są gotowi pracować dla dobra wspólnego, na rzecz społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego.
Kto decyduje o przyznaniu Nagrody im. Kazimierza Kutza?
Każdego roku wyróżnienie jest wręczane 16 lutego, w dniu urodzin Kazimierza Kutza. Finał organizowany jest przy udziale publiczności na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. O tym, kto zostanie zwycięzcą decyduje kapituła konkursu, w skład której wchodzą:
- Halina Bieda
- prof. dr hab. Antoni Cygan
- prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz
- prof. zw. dr hab. Andrzej Gwóźdź
- dr Jerzy Illg
- Aleksandra Klich
- Dariusz Kortko
- Olgierd Łukaszewicz
- Ewa Niewiadomska
- dr Jacek Siebel
- Edyta Sytniewska
- Iwona Świętochowska-Kutz
- Piotr Zaczkowski
Kim są nominowani do Nagrody im. Kazimierza Kutza 2025?
25 listopada odbyło się spotkanie kapituły, podczas którego wyłoniono pięciu nominowanych do Nagrody im. Kazimierza Kutza 2025. Kto ma szansę na wyróżnienie? W naszej galerii przedstawiamy biogramy kandydatów do tegorocznej edycji Nagrody.