Kim są nominowani do Nagrody im. Kazimierza Kutza 2025?
Maciej Stuhr
Maciej Jerzy Stuhr urodził się 23 czerwca 1975 w Krakowie. To polski aktor, reżyser, scenarzysta filmowy i teatralny, felietonista, konferansjer, psycholog, wykładowca akademicki. Debiut aktorski zaliczył w 1988 roku w firmie Krzysztofa Kieślowskiego "Dekalog X". Do jego najważniejszych ról należą występy w filmach "Chłopaki nie płaczą", "Poranek kojota", "Listy do M.", "Pokłosie", "Obława". Sławę przyniosły mu również role w serialach "Glina", "Bez tajemnic", "Belfer".
Maciej Stuhr działał również jako artysta kabaretowy, był aktorem Kabaretu Artura I i założonego przez siebie kabaretu Po Żarcie. Na deskach teatru występował w spektaklach m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Garbaczewskiego i Anny Smolar. Jest członkiem Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i dwóch Orłów – Polskich Nagród Filmowych.
Dorota Masłowska
Dorota Masłowska urodziła się 3 lipca 1983 w Wejherowie. To polska pisarka, dramatopisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka, producentka muzyczna. Jest zaliczana do grona najważniejszych postaci na scenie polskiej literatury.
Zadebiutowała w 2002 roku książką "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", którą pozytywnie ocenili m.in. Jerzy Pilch i Marcin Świetlicki. W 2006 roku została laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieść "Paw królowej". Równolegle do twórczości literackiej angażuje się w projekty muzyczne (Mister D, DOROTA) i teatralne. W 2022 roku została uhonorowana Paszportem „Polityki" w kategorii Kreator Kultury.
Alojzy Lysko
Alojzy Lysko to polski pisarz, nauczyciel górnictwa, polityk i samorządowiec związany ze Śląskiem. Urodził się 15 lutego 1942 roku w Bojszowach. Deklaruje się jako Ślązak. Głośnym echem odbiła się jego książka "To byli nasi ojcowie", w której historie Ślązaków przymusowo wcielonych do Wehrmachtu. Do takich należał m.in. jego ojciec, który w niemieckim mundurze zginął na froncie wschodnim.
Opracował również wierzenia i legendy górnośląskie, a w innych publikacjach opisywał kulturę historyczną Ziemi Pszczyńskiej. To równocześnie działacz kultury, juror wielu konkursów regionalnych, autor programów telewizyjnych, widowisk muzyczno-teatralnych, redaktor kilku czasopism i autor niezliczonych artykułów prasowych. Monodram jego autorstwa „Mianujom mie Hanka", wystawiony przez katowicki Teatr Korez był pokazywany m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Adam Michnik
Adam Michnik urodził się 17 października 1946 roku w Warszawie. To polski publicysta, eseista, pisarz, historyk i polityk. W latach 1968–1989 był jednym z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL. To uczestnik obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku i poseł na Sejm kontraktowy (1989–1991).
Michnik od 1989 roku pełni funkcję redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Został uhonorowany licznymi odznaczeniami (w tym orderem Orła Białego) i tytułami doktora honoris causa.
Joanna Kuciel-Frydryszak
Joanna Kuciel-Frydryszak to absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała jako dziennikarka i reporterka w Radiu Wrocław, Programie I i III Polskiego Radia, gazecie „Słowo Polskie”, a także w magazynach „Gazety Wyborczej” - „Wysokie Obcasy Extra” i „Ale Historia”. Była również wykładowczynią w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Obecnie jest członkinią stowarzyszenia pisarzy Unia Literacka.
Popularność przyniosła jej książka "Chłopki. Opowieść o naszych babkach", która wywołała w Polsce szeroką dyskusję na temat klas, płci i współczesnej chłopomanii. Ponadto ma na swoim koncie publikację książek "Służące do wszystkiego", "Słonimski. Heretyk na ambonie" i "Iłła". To laureatka m.in. Nagrody im. Teresy Torańskiej, Bestsellerów Empiku, Konkursu Mądra Książka Roku, nagrody O'lśnienia Onetu i Nagrody Miasta Krakowa. W zeszłym roku została uhonorowana tytułem Wrocławianki Roku 2023. Członkini stowarzyszenia pisarzy Unia Literacka.