Program inauguracji roku akademickiego 2024/25 w Katowicach
W ostatni piątek miesiąca, czyli 27 września w Katowicach będzie miało miejsce ważne wydarzenie z punktu widzenia edukacji wyższej. W stolicy naszego regionu odbędzie się Międzyuczelnianą Inaugurację Roku Akademickiego 2024/2025. Na wydarzeniu zjawią się przedstawiciele największych śląskich uczelni oraz społeczność akademicka z całego regionu.
Obchody rozpoczną się na katowickim rynku o godz. 15.00 występem zespołów folklorystycznych oraz tradycyjnym przemarszem orszaków rektorskich, aby następnie o godz. 16.00 rozpocząć uroczystość w katowickim NOSPR.
Podczas inauguracji wystąpią zespoły folklorystyczne: Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”.
Tuż po występach rozpocznie się część oficjalna, podczas której odbędzie się uroczysty przemarsz orszaków rektorskich, który poprowadzi uczestników na uroczystość inauguracji w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. Na godzinę 16.00 zaplanowano przemówienia inauguracyjne rektorów, po których nastąpi immatrykulacja i ślubowanie doktorantów.
Wybitny historyk zainauguruje rok akademicki w Katowicach
Na sam koniec części oficjalnej zaplanowano wykład inauguracyjny gościa specjalnego – prof. Norman Davies pt. „Tego, co Zachód nie rozumie”.
Norman Davies to angielski historyk walijskiego pochodzenia, znany z dzieł skupiających się na historii Europy i Wysp Brytyjskich. Jest autorem wielokrotnie nagradzanej publikacji Poland, God’s Playground (1981) wydanej w Polsce pod tytułem Boże igrzysko. Historia Polski, jak i książki Europe: A History (1996), która stała się bestsellerem numer 1 w Wielkiej Brytanii, a w Polsce została wydana jako Europa - informuje Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Historyk w 2001 roku został odznaczony brytyjskim Orderem św. Michała i św. Jerzego za „zasługi dla historii”. Otrzymał też szereg polskich odznaczeń, w tym Order Zasługi. Spiker i komentator. Pełnił funkcję wykładowcy wizytującego na takich uczelniach jak Columbia, McGill, Hokkaido, Stanford, Harvard, Adelaide, ANU i Cambridge. W latach 2000–2006 był członkiem supernumerariuszem w Wolfson College w Oksfordzie, a w latach 2006–2008 członkiem wizytującym Clare Hall i Peterhouse w Cambridge. Norman Davies jest honorowym obywatel czterech polskich miast – Lublina, Krakowa, Warszawy i Wrocławia.
Obecnie Norman Davies mieszka i pisze w Oksfordzie.