Uniwersytet Śląski w Cieszynie: miejsce bogate w pasję, oryginalnie osobowości, wytyczające kreatywne ścieżki zawodowe

i

Autor: Materiały promocyjne Uniwersytet Śląski w Cieszynie: miejsce bogate w pasję, oryginalnie osobowości, wytyczające kreatywne ścieżki zawodowe

Uniwersytet Śląski w Cieszynie: miejsce bogate w pasję, oryginalnie osobowości, wytyczające kreatywne ścieżki zawodowe

2024-07-04 6:10 Tekst sponsorowany

Uniwersytet Śląski w Cieszynie to miejsce, gdzie nauka jest bardzo ważna, ale niemniej istotne jest wszystko, co dzieje się wokół kampusu. Kampusu, który wzbogaca życie studentów, pomaga rozwijać ich pasje, wzbogaca osobowość oraz prowadzi często po nowych ścieżkach nie tylko zawodowych.

Zielony kampus uniwersytecki. Miejsce, gdzie rodzą się nowe pasje

Ścieżki zawodowe i życiowe absolwentów kierunków Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie bywają mniej lub bardziej nieoczywiste. Pewnie nie o wszystkich z nich usłyszymy, bo też rola – na przykład pedagogów czy edukatorów – polega na towarzyszeniu innym w rozwoju. Nawet osoby projektujące gry nierzadko pozostają w cieniu, jako część większego zespołu. Podobnie jak i etnolodzy, którzy z uwagą przyglądają się codzienności, czemu sprzyja pewien dystans i dyskrecja.

Nie zmienia to faktu, że kampus w Cieszynie to dobre miejsce, by rozwijać tu swoje pasje i rozpocząć poszukiwania własnych, kreatywnych ścieżek. Być może będą one związane z branżą gier komputerowych – na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji można nauczyć się ich projektowania, ale także tworzenia muzyki do multimediów. To również miejsce dla tych osób, które chcą połączyć swoją pasję do muzyki lub sztuk plastycznych z chęcią uczenia innych i zajmowania się szeroko rozumianą edukacją artystyczną. Tutejszy wydział może przybliżyć także realizację planów tym, którzy chcą w swoim życiu zawodowym towarzyszyć dzieciom, młodzieży, dorosłym, osobom z niepełnosprawnościami, czy seniorom w ich rozwoju. A ważnym krokiem na tej drodze są studia pedagogiczne.

Być może Cieszyn okaże się ważnym przystankiem dla znanego w przyszłości reportera albo słynnej podróżniczki, których ciekawość świata, ludzi i innych kultur zaprowadziła na studia na etnologii i antropologii kulturowej. 

W Cieszynie przygotowujemy osoby do pracy w przemysłach kreatywnych, sektorze kultury oraz edukacji, gdzie potrzebne są wiedza, umiejętności miękkie i kompetencje społeczne, ale także zrozumienie zachodzących procesów zmian – podkreśla dr hab. Katarzyna Marcol, prof. UŚ, dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji, który mieści się na jednym z z najpiękniejszych i najbardziej zielonych kampusów uniwersyteckich w Polsce. 

To właśnie Kampus Cieszyn pozwala przekonać się, na czym polega idea miasteczka akademickiego – wszystkie obiekty uczelni znajdują się na jego terenie, niemal na wyciągnięcie ręki. Oprócz sal wykładowych i pracowni, są tutaj zlokalizowane: biblioteka, akademiki, basen, hala gimnastyczna, stołówka. Studenci i studentki nie muszą tracić czasu na dojazdy na wykłady z jednego końca miasta na drugi. Zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze, w małych grupach, a osoby studiujące mają do dyspozycji różnorodne pracownie artystyczne. Nie muszą też – na czas studiów – rozstawać się ze swoimi ulubieńcami, bo mogą zamieszkać w akademiku ze swoim psem, czy kotem.

Wytyczanie kreatywnych ścieżek na UŚ w Cieszynie

Uniwersytet Śląski tworzy nie tylko liczną, ale przede wszystkim różnorodną społeczność, bogatą w pasje naukowe i oryginalne osobowości. Prawdziwy, żyjący Uniwersytet to spotkania osób, które fascynuje wiedza, jej poznawanie i tworzenie – przyznała w jednym z tekstów dr hab. Paulina Poczęta, prof. UŚ, prowadząca na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie Pracownię Działań Unikatowych. 

Jej słowa mogą być mottem dokładnie opisującym to, jak wygląda życie na cieszyńskiej uczelni. bo to miejsce, które wytyczyło niejedną ścieżkę związaną z pasją, jaką przejawiali studenci. Przykłady? Pasja do rzemiosła, a w szczególności do plecionkarstwa, wytyczyła ścieżki zawodowe Pauliny Adamskiej, absolwentki etnologii na cieszyńskim wydziale UŚ.Z potrzeby ochrony dziedzictwa narodziło się Stowarzyszenie Serfenta, które nauczyło się łączyć świat tradycji z wyzwaniami współczesności, w tym kontekstem rynku. Stworzony przez Serfentę Model rewitalizacji rzemiosła, który jest modelem biznesowym, został niedawno doceniony Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego – Europa Nostra. Nagroda ta jest nazywana Oskarem, a nawet Noblem dziedzictwa kultury.

Absolwentką animacji społeczno-kulturalnej w Cieszynie jest Anna Cieplak, pisarka, aktywistka, edukatorka. Jej książki są nominowane i nagradzane w najważniejszych polskich konkursach literackich – ich autorka dzieli się także swoim doświadczeniem, ucząc innych m.in. kreatywnego pisania. Zajmuje się też szeroko rozumianą edukacją. Współzakładała fundację Pracownia Współtwórcza, której działania mają odpowiadać na wyzwania dotyczące technologizacji życia, rozproszenia uwagi, pogłębiających się nierówności społecznych, zapaści ekologicznej i ogólnego poczucia braku sprawczości.

Absolwentką tego samego kierunku jest Natalia Zamilska, kompozytorka i producentka, której debiut – przed dekadą – wniósł powiew świeżości na polskiej scenie muzyki elektronicznej. Od tego czasu zagrała na festiwalach Opener, Nowa Muzyka w Katowicach, Unsound w Krakowie i wielu innych. Uczestniczyła w kultowym dla wielu przedsięwzięciu jakim stało się Męskie Granie. Jeden z jej utworów towarzyszył pokazowi Diora w Japonii, a jej kawałki odtwarzał na antenie radia BBC Iggy Pop. W 2023 roku skomponowała muzykę do filmu „Dzień Matki”, który trafił do jednego z najpopularniejszych serwisów streamingowych.

Życie studenckie w Cieszynie nie ma granic. Dosłownie

Studentki i studenci mają możliwość włączenia się w działania kół naukowych – artystycznych, pedagogicznych, etnologicznych, klubu filmowego. Mogą współorganizować Cieszynalia – w programie tegorocznych znalazły się m.in. Przegląd Kapel Studenckich (PKS), I Otwarte Mistrzostwa Szachowe, targi kół naukowych, Wampiriada, czyli akcja oddawania krwi. Nie zabrakło gali wręczenia OskarUSiów, którymi wyróżniani są, wybrani przez studentów, wykładowcy i pracownicy wydziału.

Osoby studiujące na pedagogice przy wsparciu koleżanek i kolegów z innych kierunków co roku angażują się w przygotowanie Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Jednym ze sztandarowych wydarzeń jest Studencki Przegląd Filmowy czASKina organizowany przez studentów kierunku animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną. Tegoroczna edycja była już 19. w historii tego przedsięwzięcia.

Cieszyński kampus ma też swój wkład w interdyscyplinarny festiwal Game Music Fest. Jego częścią jest koncert muzyki z gier na żywo w katowickim Spodku w wykonaniu Filharmonii Śląskiej z wizualizacjami przygotowanymi przez studentów i studentki projektowania gier. A między zajęciami i organizowaniem wydarzeń, społeczność akademicka ma szansę czerpać z faktu, że Cieszyn wpisuje się w ideę miasta 15-minutowego. I rzeczywiście, tutaj wszędzie jest blisko – wystarczy półgodzinny spacer, żeby z Kampusu Cieszyn dotrzeć nawet do... Republiki Czeskiej.

W wolnych chwilach można odwiedzić europejskie miasta, wyruszając na przykład w podróż z dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie – około 4 godzin zajmuje dotarcie pociągiem do Pragi. Lokalizacja Cieszyn sprzyja też wypadom w góry – można wyruszyć na szlak po polskiej stronie i zakończyć wędrowanie po czeskiej lub odwrotnie. Śląsk Cieszyński to region, w którym mają co odkrywać miłośnicy historii, architektury, rzemiosła i dziedzictwa kulturowego, regionalnej kuchni oraz przyrody. Cieszyn to dobre miejsce do studiowania i poszukiwania kreatywnych ścieżek. Przekonajcie się sami. Zarejestrujcie się w Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) i dołączcie do cieszyńskiego grona studentek i studentów największej śląskiej uczelni.