Dom handlowy Kaufhaus odzyskał dawny blask
Jeden z symboli Rudy Śląskiej, czyli dom handlowy Kaufhaus przy ulicy Niedurnego znowu tętni życiem. Pełną parą na parterze najstarszego w Polsce domu handlowego działa od niedawna żłobek 6- oddziałowy "Pikabu". To nie wszystko, bo kilka dni temu reaktywowano salon samochodowy ASTAZ, który działał już na Kaufhausie. Witryny Domu Handlowego znów wypełniły się światłem i towarem pożądania. Design obu został zaprojektowany przez architektów z TKHolding, którzy mają siedzibę w tym samym budynku, a na co dzień projektują duże obiekty użyteczności publicznej.
Projekty blisko nas, zwłaszcza dla najmłodszych cieszą najbardziej. W dodatku cieszy nas, że ten ważny na mapie miasta budynek zyskał zupełnie nową jakość - wyjaśnia Andrzej Truszczyński z TK Holding.
Dom handlowy Kaufhaus powstał w 1904 roku. Od samego początku był to multifunkcyjny obiekt podobnie jak dzisiejsza Silesia City Center. Na powierzchni ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych mieściły się sklepy, drogerie, rzeźnik, ubojnia, chłodnia, spichlerz, fryzjer i restauracje oraz bary.
Wewnątrz zamontowano najnowocześniejsze urządzenia jak windy osobowe i towarowe, czy tzw.; Geldzug (pociąg z pieniędzmi – mieszanka słów Aufzug – winda i Geld czyli pieniądz). Każde piętro wyposażone było w olbrzymi sejf, niczym z filmów o Gangu Olsena, na codzienny utarg. Potem wszystkie pieniądze trafiały do skarbca w piwnicy, wyposażonego w podwójne ściany.
Dom Handlowy Kaufhaus przez lata modyfikował swoje funkcje i po drugiej wojnie gościł między innymi dyrekcję Huty Pokój, szkołę muzyczną, biura i sklep SPOŁEM, praktykę dentystyczną. Na dachu dobudowano nawet lokale mieszkalne.
Dom Handlowy Kaufhaus z 1904 roku to miejsce absolutnie wyjątkowe, pełne niezwykłych historii. Przyjmuje się, że jest to pierwszy dom handlowy w Polsce, a w zasadzie na terytorium dzisiejszej Polskie. Podobne domy handlowe w Cesarstwie Niemieckim powstawały już od 1882 roku w Gerze za sprawą Hermana Tieza i innych wielkich miastach jak Berliński KaDeWe (Kaufhuas Des Westens z 1907 roku) czy Londyński Harrods z 1905 roku, choć jest od nich odrobinę starszy.
Prawdziwa wyjątkowość domu handlowego Kaufhaus to miejsce i przyczyna powstania. Wszystkie wymienione wcześniej lokalizacje domów handlowych były zlokalizowane w wielkich metropoliach, gdzie rozwijająca się klasa średnia nabywała dobra i spędzała wolny czas.
Wobec tego nasuwa się nurtujące pytanie jak doszło do powstania Kaufhaus’u na terenie Schwarzwaldu (obecnie Rudy Śląskiej) liczącej w 1890 roku zaledwie około 2 tysiące osób (dla porówniania: w Bytomiu mieszkało wówczas 40 tys. osób, a w Belinie 2 miliony).
Żeby rozwikłać tą zagadkę trzeba skupić się na przyczynach. Niesamowity boom inwestycyjny w XIX wieku i powstawanie kopalń węgla, galmanu i huty cynku oraz żelaza generował popyt na pracowników. Zatrudniano nie tylko okolicznych mieszkańców wsi i miasteczek, czy kwaterników, ale również budowano hotele robotnicze. Braki były tak duże, że wkrótce sięgnięto po więźniów dla których wybudowano więzienie. Dyrekcje zakładów przemysłowych niczym dzisiejsze firmy informatyczne, doprowadziły do wyścigu i rywalizacji kapitalistów, licytujących się kto da więcej swoim pracownikom. Owocem tej walki o pracownika był właśnie Dom Handlowy Kaufhaus. Ekskluzywne miejsce, prosto ze stolic światowych wylądowało w samym środku kolonii robotniczej tuż obok huty. Ten kolos do dziś góruje w sąsiedztwie typowych robotniczych familoków, a od lat 90 cały ten teren nazywany jest Kaufhausem - wyjaśnia Andrzej Truszczyński.