Katowice: Tereny wokół Lidla przy dolinie rzeki Mlecznej zalane. Na zakupy kajakiem?

i

Autor: Czytelnik Katowice: Tereny wokół Lidla przy dolinie rzeki Mlecznej zalane. Na zakupy kajakiem?

Katowice

Katowice przystępują do prac nad planem ogólnym. To koniec samowolki deweloperów?

2024-01-26 16:15

24 września weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym. Gminy mają dwa lata na to, by przygotować i przyjąć plan ogólny, który zastąpi dotychczasowe studium. Katowiccy radni przyjęli już uchwałę o przystąpieniu do jego sporządzenia. Czy to koniec samowolki deweloperów? To się dopiero okaże. Ale jedno jest pewne - będzie im trudniej.

W czwartek 25 stycznia na wniosek prezydenta Marcina Krupy radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego Katowic. Miasto będzie czas do końca 2025 roku, by stworzyć dokument planistyczny, który zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem szczegółowego harmonogramu tych prac. Jednym z pierwszych etapów będzie zbieranie wniosków do planu. O terminach i sposobie ich zbierania będziemy informować w kolejnym miesiącu, jednak już teraz zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach społecznych związanych z opracowaniem tego dokumentu - mówi Agnieszka Czapelka, kierownik referatu projektowania planistycznego w wydziale planowania przestrzennego i urbanistyki Urzędu Miasta Katowice.

Warunki zabudowy będą musiały być zgodne z planem ogólnym

Wymóg zastąpienia studium planem ogólnym to efekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku. Co to w praktyce oznacza?

Przede wszystkim, plan ogólny - w przeciwieństwie do studium - będzie aktem prawa miejscowego, a to oznacza, że będzie miał moc prawną. Uchwalane przez rady gmin plany miejscowe będą musiały być zgodne z jego zapisami. Ale co najważniejsze - takie rozwiązanie znacznie ograniczy możliwości inwestorów na pozyskanie wuzetek.

"Wuzetkami" nazywa się warunki zabudowy, o które deweloper musi wystąpić, gdy na danej działce nie obowiązuje miejscowy plan.

Taką "wuzetkę" można było stosunkowo łatwo otrzymać i nie musiała ona być zgodna z zapisami studium, bo studium nie miało żadnej mocy prawnej. Tak też w Katowicach powstało kilka kontrowersyjnych inwestycji m.in. Lidl na terenach zalewowych rzeki Mlecznej.

Tymczasem w ramach planu ogólnego decyzje o warunkach zabudowy będą mogły być wydawane wyłącznie na obszarach wskazanych w owym planie. Oczywiście "wuzetki" będą też musiały być zgodnie z zapisami planu.

"Wuzetki" będą obowiązywały 5 lat, a obszar analizy będzie ograniczony

Nowelizacja wprowadza też zmianę w okresie obowiązywania "wuzetek" i obszaru analizowanego w ramach analizy urbanistycznej. Dotychczas warunki zabudowy wydawano co do zasady bezterminowo, a obszar wyznaczano w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu terenu, przy czym musiało być to minimum 50 metrów.

Takie przepisy dawały inwestorom szerokie pole manewru, co wykorzystano m.in. przypadku osiedla w Ochojcu, gdzie analizowany obszar sięgał aż wysokich bloków na os. Odrodzenia. Zgodnie z nowelizacją, okres obowiązywania "wuzetek" skrócono do pięciu lat, a zasięg obszaru analizowanego ograniczono do 200 metrów.