Katowice: Protest przeciwko CPK. „Takiego wała panie Horała” [ZDJĘCIA]

Protest przeciwko CPK rozpoczął się na Placu Wolności w Katowicach w sobotę, 5 listopada 2022 r. Mieszkańcy województwa śląskiego, samorządowcy i politycy wyszli na ulice, żeby zaprotestować przeciwko budowie CPK i linii Kolei Dużych Prędkości, która w swoich planach „przecina” niektóre miejscowości.

W centrum Katowic odbył się protest przeciwko budowie CPK i Kolei Dużych Prędkości. W ciągu ostatnich kilku miesięcy swój sprzeciw manifestowali mieszkańcy m.in. w:

  • Wyrach,
  • Gostyni,
  • Łaziskach Górnych,
  • Orzeszu.

Czyli w tych miejscowościach, przez które przebiegać ma planowana trasa kolejowa z Katowic do Ostrawy. Teraz mieszkańcy, którzy według planów budowy Kolei Dużych Prędkości mają stracić swoje miejsce zamieszkania, wyszli na ulice Katowic żeby zaprotestować.

Stop kolei, która dzieli

Mieszkańcy w trakcie protestu skandowali różne hasła. W większości dotyczyły planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz planów budowy linii Kolei Dużych Prędkości. Oberwało się także rządzącym. Uczestnikom manifestacji nie podobała się szalejąca inflacja. Zwracali uwagę, że po zniszczeniu ich domów w celu wybudowania linii kolejowej część z nich emigruje za granicę, ale problem w kraju dalej zostanie. Manifestujący skandowali m.in. takie hasła jak: „Takiego wała panie Horała” i „Stop kolei, która dzieli”.

W proteście wzięli udział też politycy z województwa śląskiego, wśród nich znaleźli się posłanka Monika Rosa, poseł Maciej Kopiec, wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka, szef śląskiej Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa. Na proteście pojawiła się także przygotowana przez protestujących kukła pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horały. Policjanci oszacowali liczbę uczestników na około 100 osób.